Od 2 stycznia obowiązuje nowelizacja, która zaostrza odpowiedzialność za wypalanie traw, rozniecanie ognia i inne zachowania stwarzające zagrożenie pożarowe w miejscach publicznych oraz na terenach leśnych i zurbanizowanych. Górną granicę grzywny za sprowadzenie zagrożenia pożarowego podniesiono o 500 proc.

W związku ze zmianami, od 2 stycznia nakładane mają być wyższe kary za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pożarowemu, w tym za wypalanie traw oraz rozniecanie ognia w lasach, na łąkach i torfowiskach. W ramach nowelizacji podniesiono górną granicę grzywny za sprowadzenie zagrożenia pożarowego z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Równolegle, w nowych przepisach zwiększono maksymalną wysokość mandatu karnego z 500 zł do 5 tys. zł, a w przypadku popełnienia kilku wykroczeń jednym czynem podniesiono ją z 1000 zł do 6 tys. zł.

„Każde sprowadzenie niebezpieczeństwa pożaru to realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, ogromne straty dla środowiska i mienia, a także niebezpieczeństwo dla strażaków i służb ratowniczych. Państwo musi reagować zdecydowanie tam, gdzie lekkomyślność lub celowe działanie narażają innych na tragedię. Dlatego wprowadzamy kary, które będą realnie odstraszać i wzmacniać bezpieczeństwo publiczne” — podkreślił wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Wraz z wejściem w życie nowelizacji zniesiono karę nagany, wskazywaną jako nieskuteczną wychowawczo i prewencyjnie, oraz wprowadzono możliwość orzekania kary ograniczenia wolności. W efekcie, wykroczenia określone w art. 82 § 1, 2, 4 i 5 Kodeksu wykroczeń mają być zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Zaostrzenie sankcji ma dotyczyć również przypadków wypalania traw lub pozostałości roślinnych w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów lub terenów podobnych, a także sytuacji, gdy takie wypalanie utrudnia ruch drogowy.

Nowe regulacje obejmują ponadto przypadki palenia tytoniu poza miejscami do tego wyznaczonymi, niewywiązywania się z obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej obiektów i terenów, a także nieostrożnego obchodzenia się z ogniem lub braku nadzoru nad miejscem jego użycia.

Resort sprawiedliwości przypomina, że większość pożarów traw i lasów to efekt celowych podpaleń lub skrajnej nieostrożności. W warunkach nasilających się zjawisk ekstremalnych, takich jak susze i wysokie temperatury, nawet pozornie niegroźne działania mogą prowadzić do pożarów o dużej skali, zagrażających ludziom, infrastrukturze oraz przyrodzie.

Powyższe zmiany były postulowane przez Ministerstwo Środowiska już w 2020 roku.

Kresy.pl/gov.pl

Tagi: ,
forma płatności