Prezydent Andrzej Duda zainterweniował w sprawie śmierci Barbary Skrzypek, zwracając się do Rzecznika Praw Obywatelskich o wyjaśnienie, czy podczas jej przesłuchania dochowano standardów postępowania. Następnie w oświadczeniu dla mediów skrytykował działania rządu, nazywając jego deklaracje o przywracaniu praworządności „kpiną”.
Współpracowniczka prezesa PiS Barbara Skrzypek zmarła w sobotę, 15 marca. W środę, 12 marca była przesłuchiwana w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna. Przesłuchanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie prowadziła prok. Ewa Wrzosek. Prezydent skrytykował powierzenie jej śledztwa, wskazując na jej wcześniejsze publiczne wypowiedzi o charakterze politycznym.
Prezydent poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że 17 marca spotkał się w tej sprawie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem. Podczas rozmowy wyraził zaniepokojenie stanem praworządności i przestrzeganiem praw obywatelskich w postępowaniach karnych. Zwrócił się do Marcina Wiącka o wyjaśnienie sposobu działania prokuratury oraz ustalenie czy zostały dochowane standardy postępowania oraz prawa Pani Barbary Skrzypek jako świadka.
Prezydent RP @AndrzejDuda rozmawiał dziś w Pałacu Prezydenckim z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem. W czasie spotkania Prezydent wyraził zaniepokojenie stanem praworządności i sprawą przestrzegania praw człowieka i obywatela w postępowaniu karnym.
W związku ze… pic.twitter.com/wKMjvlWNNN
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 17, 2025
Według informacji przekazanych przez RPO, zwracał się on wcześniej do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara o zmianę art. 87 ust. 3 kodeksu postępowania karnego, na podstawie którego pełnomocnik Barbary Skrzypek nie został dopuszczony do udziału w przesłuchaniu.
Mecenas reprezentujący Barbarę Skrzypek dwukrotnie wnosił o możliwość uczestnictwa w czynnościach procesowych, jednak za każdym razem mu tego odmówiono. Argumentował, że jego obecność była uzasadniona ze względu na stan zdrowia jego klientki. Sama Barbara Skrzypek również miała wyrażać wolę, aby jej pełnomocnik był obecny przy przesłuchaniu.
W przesłuchaniu uczestniczyło troje przedstawicieli strony zawiadamiającej, w tym mecenas Jacek Dubois, który publicznie wypowiadał się krytycznie na temat poprzedniego rządu.
Kolejno 18 marca prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie dla mediów i podkreślił, że obecność osób o jednoznacznych poglądach politycznych budzi wątpliwości co do bezstronności postępowania.
Prezydent skierował w tej sprawie pismo do premiera Donalda Tuska, w którym domaga się wyjaśnień dotyczących działań prokuratury oraz obsady personalnej śledztwa. Dokument został również przekazany marszałkom Sejmu i Senatu, Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, Prezesowi Trybunału Konstytucyjnego oraz Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Według prezydenta ponowne otwarcie postępowania w sprawie spółki Srebrna budzi wątpliwości, ponieważ kilka lat temu prokuratura odmówiła jego prowadzenia, a decyzję tę zatwierdził sąd.
Wskazał również na brak reakcji premiera Donalda Tuska na sprawę śmierci Barbary Skrzypek, podkreślając, że do tej pory nie odniósł się on publicznie do wątpliwości związanych z działaniami prokuratury.
„I mogę tylko ubolewać, że w Polsce – która, ogromnie chciałbym, żeby była państwem po prostu demokratycznym – premier mówi o jakiejś demokracji walczącej, której skutkiem są tak patologiczne sytuacje, jak występowanie w sprawach, w których powinien być dochowany maksymalny obiektywizm, przez osoby tak skandalicznie, absolutnie upolitycznione i nieobiektywne” – stwierdził Duda.
„Więc jeżeli pan premier i jego współpracownicy pozwalają sobie mówić o praworządności czy przywracaniu w Polsce praworządności to jest to proszę państwa po prostu kpina najnormalniejsza – z prawa, z konstytucji i z opinii publicznej w naszym kraju” – powiedział prezydent. Dodał, że mówi to „z całą odpowiedzialnością” i jest przekonany, że jest to również opinia „także i bardzo wielu uczciwych prawników w Polsce, nawet jeżeli milczą”.
Zobacz również: Sławomir Mentzen ujawnił szczegóły spotkania z prezydentem
Kresy.pl/prezydent.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!