Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce spadło w porównaniu do schyłku ubiegłego roku i jest obecnie najniższe w UE.

Podczas gdy w grudniu zeszłego roku poziom bezrobocia w Polsce wynosił 3,2 proc. to miesiąc później Eurostat ujawnił już wskaźnik bezrobocia na poziomie 3,1 proc. Oznacza to, że w Polsce jest najniższy wskaźnik zdolnych do pracy a pozostających bez zatrudnienia w całej Unii Europejskiej, jak podał portal telewizji TVN24.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Za Polską znalazły się Czechy ze wskaźnikiem 3,2 proc. bezrobotnych. Wcześniej to właśnie nasz południowy sąsiad był liderem klasyfikacji. Niski poziom niezatrudnionych miały także Niemcy – 4,6 proc., Słowenia – 4,7 proc. i Węgry – 4,9 proc.

Najwyższe bezrobocie w całej UE jest w Grecji – 16,2 proc. Podobnie jest w Hiszpanii gdzie wskaźnik ten sięgnął 16 proc. Na trzecim względu pod względem wielkości proporcji bezrobotnych znalazła się Litwa ze wskaźnikiem 9,6 proc., a za nią Włochy z 9 proc. niezatrudnionych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Kilka miesięcy temu, gdy znajdowaliśmy się na drugiej/trzeciej pozycji mówiłem, że chcemy ścigać liderów – Czechów. I właśnie ich przegoniliśmy” – skomentował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef rządu – „przeszliśmy bardzo długą drogę – z lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków”.

Jeszcze w styczniu 2002 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 19,4 proc. i był to najwyższy wskaźnik wśród państw Unii Europejskiej i państw oficjalnie wówczas do niej kandydujących.

Czytaj także: Ruszy towarowe połączenie towarowe między Turcja a Pakistanem

tvn24.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz