Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wizycie dyplomatycznej w Pjongjangu w celu przywrócenia stałej ambasady w KRLD, której działalność zawieszono w 2020 roku.

16 listopada zakończyła się trwająca pięć dni wizyta dyplomatyczna Polski w Korei Północnej. Spotkanie miało charakter techniczno-polityczny i jej głównym zadaniem było przywrócenie stałej obecności dyplomatycznej RP w Korei Północnej.

MSZ poinformowało, że obecne prace ambasady mieszczą się w tymczasowej placówce z ograniczoną liczbą personelu. W najbliższym czasie mają nastąpić prace remontowe właściwej siedziby.

Ambasada RP w Pjongjangu została ewakuowana w grudniu 2020 r. w wyniku ogłoszonego przez władze KRLD całkowitego zamknięcia granic państwowych z powodu polityki pandemicznej, co uniemożliwiało prawidłowe funkcjonowanie misji dyplomatycznej RP w Pjongjangu i skutkowało zawieszeniem pracy Ambasady RP w tym kraju. Oprócz Polski spośród państw zachodnich w Pjongjangu obecna jest wyłącznie Szwecja, która wznowiła działalność swojej placówki dyplomatycznej w KRLD we wrześniu br.

Łącznie od 2024 roku w Korei Północnej funkcjonują ambasady i konsulaty 21 państw, takich jak Chiny, Rosja, Indie, Pakistan, Wietnam i Kuba. Ponadto kilka krajów, w tym Francja i Szwajcaria, miało w przeszłości biura niebędące ambasadami, które koncentrowały się na współpracy kulturalnej lub rozwojowej.

Czytaj: Rosja podpisała umowę o wzajemnym bezpieczeństwie z Koreą Północną

Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z KRLD od 1948 roku Na mocy Koreańskiego Układu Rozjemczego z 27 lipca 1953 roku, Polska jest członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych i angażuje się od lat w stabilizowanie sytuacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, m.in. poprzez utrzymywanie relacji z oboma państwami koreańskimi.

Kresy.pl/gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply