Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że zakupi 6 satelitów komunikacyjnych oraz zapowiedziało budowę stacji obsługującej i centrum przetwarzania danych w Polsce. Inwestycję o wartości 2 mld zł planuje się wdrożyć w październiku jako wkład w program IRIS². Resort zapowiada zwiększenie suwerenności łączności satelitarnej na potrzeby bezpieczeństwa i administracji.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało w czwartek, że Polska zakupi 6 satelitów komunikacyjnych finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycję ujęto w czwartej rewizji KPO, której wdrożenie zaplanowano na październik. „Idziemy z ostatnią rewizją KPO. Naszym celem jest utrzymanie i zapewnienie sprawnej realizacji ważnych społecznie inwestycji i reform. W rewizji będzie też nowa inwestycja wzmacniająca bezpieczeństwo Polski – zakup satelitów oraz budowa stacji je obsługującej” – przekazało MFiPR na platformie „X”.
Idziemy z ostatnią rewizją #KPO. Naszym celem jest utrzymanie i zapewnienie sprawnej realizacji ważnych społecznie inwestycji i reform. W rewizji będzie też nowa inwestycja wzmacniająca bezpieczeństwo Polski – zakup satelitów oraz budowa stacji je obsługującej. To nasz dodatkowy… pic.twitter.com/F55eXiog7Q
— Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (@MFIPR_GOV_PL) September 11, 2025
Resort wskazał, że projekt będzie dodatkowym wkładem do europejskiego programu IRIS², zakładającego budowę bezpiecznej infrastruktury satelitarnej zapewniającej szybki internet w całej Unii Europejskiej, także w trudno dostępnych regionach. Według MFiPR, dzięki tej inwestycji Polska uzyska „większy i w pełni suwerenny dostęp” do łączności satelitarnej wspierającej system obserwacji, ochronę cywilów, zarządzanie kryzysowe, ochronę infrastruktury krytycznej oraz bezpieczeństwo narodowe.
Do planowanego zakupu odniosła się szefowa resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. „Na ostatniej prostej wprowadzamy kolejną przełomową inwestycję do KPO: 2 mld zł na 6 satelitów zarządzanych przez Polskę oraz ulokowane w Polsce centrum przetwarzania danych. Tym samym wzmocnimy pozycję Polski w ramach europejskiego systemu komunikacji satelitarnej. Wojsko Polskie, Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna czy służba zagraniczna będą miały dostęp do bezpiecznej i suwerennej komunikacji, której nie zakłóci Putin” – podkreśliła na platformie „X”. Minister dodała, że na inwestycji skorzystają również polskie firmy, które „dostaną możliwość włączenia się w globalne łańcuchy dostaw dla produktów i usług kosmicznych”.
Na ostatniej prostej wprowadzamy kolejną przełomową inwestycję do KPO:
2 mld zł na 6 satelitów zarządzanych przez Polskę oraz ulokowane w Polsce centrum przetwarzania danych. Tym samym wzmocnimy pozycję 🇵🇱 w ramach europejskiego systemu komunikacji satelitarnej.
Co to oznacza?… pic.twitter.com/ChBN0GkrHa
— Katarzyna Pełczyńska (@Kpelczynska) September 11, 2025
28 sierpnia szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o planach umieszczenia na orbicie polskich nanosatelitów programu PIAST oraz zakupionych przez Polskę satelitów firmy ICEYE. Start satelitów planowany jest na listopad.
Minister powiedział to w czasie inauguracji Centrum Kontroli Misji Satelitarnych w warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej, która stała się jedyną instytucją w Polsce dysponującą infrastrukturą i kompetencjami niezbędnymi do prowadzenia operacji satelitarnych oraz szkolenia przyszłych operatorów systemów satelitarnych.
Kosiniak-Kamysz przypomniał także o umowie podpisanej w maju br. przez Agencję Uzbrojenia z konsorcjum złożonym z firmy ICEYE i Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 SA na zakup trzech satelitów monochromatycznych, umożliwiających obrazowanie niezależnie od pory dnia.
Kresy.pl/Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej





























