PO, Nowoczesna i PSL zbojkotowały posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej nie pojawili się na dzisiejszym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, natomiast politycy Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego opuścili je w jego trakcie. Jak twierdzą, zrobili to w proteście przeciwko łamaniu konstytucji.

W piątek w Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego obraduje Zgromadzenie Narodowe – połączone izby Sejmu i Senatu. Posiedzenie ma na celu uczczenie 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak podało Centrum Informacyjne Sejmu, 9. października 1468 roku w Piotrkowie (obecnie Piotrków Trybunalski) zebrani reprezentanci szlacheccy obradowali oddzielnie, jako osobna izba poselska. Zebranie się na Sejmie Walnym posłów, wybranych wcześniej na sejmikach ziemskich (reprezentujących tym samym cały stan szlachecki) i wyposażonych w instrukcję poselską oraz obradujących oddzielnie jako osobna izba pozwala uznać ten Sejm Walny za początek polskiego parlamentaryzmu. – napisano w komunikacie CIS.

Przed Zgromadzeniem Narodowym w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza św., której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Orędziu przysłuchiwali się także członkowie rządu i inni wyżsi urzędnicy, goście z zagranicy oraz przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań i religii.

W trakcie orędzia Andrzej Duda mówił m.in. o konieczności respektowania wyniku demokratycznych wyborów i poszanowania prawa zwycięskiej większości do realizacji jej programu.

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej w ogóle nie przyszli na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Z kolei parlamentarzyści Nowoczesnej i PSL opuścili Zgromadzenie w jego trakcie. Jak mówiła szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, politycy zaprotestowali w ten sposób przeciw „niszczeniu polskiej demokracji i niszczeniu polskiej konstytucji, niszczeniu polskiego parlamentaryzmu przez PiS”. Na zdjęciach opublikowanych przez PAP widać, że niektórzy z wychodzących polityków nieśli w rękach egzemplarze konstytucji.

„Niszczone są zasady wspólnoty parlamentarnej, niszczona jest demokracja, niszczona jest wolność, dlatego nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, które tak naprawdę mają przykryć prawdziwą, smutną rzeczywistość 2018 roku” – tłumaczył decyzję PO jej przewodniczący Grzegorz Schetyna.

Przed rozpoczęciem Zgromadzenia Narodowego PO i Nowoczesna zorganizowały wspólne uroczyste posiedzenie obu swoich klubów w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal, na które zaproszono również m.in. byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, byłego premiera Jerzego Buzka i byłego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Sejm: posłanka PO drze uchwałę o suwerenności Polski [+VIDEO]

Kresy.pl / PAP / tvn24.pl / prezydent.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz