Centralna Komisja Wyborcza Armenii podliczyła wszystkie oddane w niedzielę głosy. Według wstępnych wyników zwyciężyła koalicja dotychczasowego premiera.

Komisja poinformowała, że podliczanie głosów ze wszystkich 2008 podstawowych obwodów wyborczych zakończyło się w poniedziałek o godz. 8.25 czasu lokalnego. Według wstępnych wyników zdecydowanie zwyciężyła koalicja „Umowa społeczna” dotychczasowego premiera Nikoła Paszyniana, która uzyskała 53,92 proc. głosów.

Portal News.am, który podał dane CKW podkreśla, że tak pokaźny wynik koalicja Paszyniana uzyskała głównie dzięki poparciu na prowincji. W samym Erywaniu „Umowę społeczną” wybrało tylko 41 proc. głosujących i to wysoka przewagą w pozostałej części kraju dała jej większość bezwzględną.

Czołowa siła opozycyjna – blok Sojusz Armenii, którego liderem jest Robert Koczarian – prezydent Armenii z lat 1998-2008, który za rządów Paszyniana stał się celem prokuratorów, osiągnęła wyraźnie słabszy wynik. 268 165 głosów przełożyło się na 21,04 proc.

Odległe trzecie miejsce zajął blok „Mam honor” prowadzony przez prezydenta kraju z  lat 2008-2018 Serża Sarkisjana, na który zagłosowało 5,23 proc. uczestniczących w wyborach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pozostałe dziewięć list kandydatów nie przekroczyło progu wyborczego wynoszącego w Armenii 5 proc. dla list partyjnych i 7 proc. dla koalicji partyjnych. 4 miejsca otrzymają przedstawiciele mniejszości narodowych – Kurdów, Jazydów, Asyryjczyków i Rosjan, których kandydaci konkurują o tę zagwarantowaną pulę.

Zwycięstwo Paszyniana oznacza, że obronił on swoją legitymację polityczną mimo klęski Ormian w ubiegłorocznej wojnie z Azerbejdżanem w Górskim Karabachu, która kosztowała ich utratę jednej trzeciej spornego regionu oraz wszystkich obszarów buforowych wokół niego.

news.am/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz