W Belgii trwa obława na terrorystę, który w poniedziałek zabił w Brukseli dwóch Szwedów. Zabójstwo zaalarmowało władze, które zawiesiły mecz piłkarskich reprezentacji Belgii i Szwecji przetrzymując godzinami kibiców na stadionie.

W miarę prowadzenia obławy brukselskie ulice wypełniły się policją. Minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden powiedziała: „Straszna strzelanina w Brukseli, a sprawca jest aktywnie tropiony”. Media wyemitowały nagrania przedstawiające mężczyznę w pomarańczowym fluorescencyjnym ubraniu, który przyjechał wyciągnął broń i otworzył ogień do przechodniów. Oprócz dwóch zabitych Szwedów ranny został miejscowy taksówkarz, ale jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Sprawca chwycił elektryczną hulajnogę i oddalił się z miejsca zdarzenia

Rzecznik prokuratury federalnej Eric Van Duyse powiedział, że śledztwo koncentruje się na „możliwej motywacji terrorystycznej strzelaniny” po tym, jak „w mediach społecznościowych opublikowano oświadczenie o odpowiedzialności”. „Ta osoba twierdzi, że inspiruje się Państwem Islamskim” – powiedział Van Duyse. „Jako prawdopodobny motyw podano szwedzkie obywatelstwo ofiar” – zacytowała France24.

Szwecja ogłosiła alarm terrorystyczny drugiego, najwyższego poziomu w sierpniu po serii publicznych spaleń Koranu przez irackiego uchodźcę mieszkającego w Szwecji, co spowodowało groźby ze strony islamskich grup bojowników.

„W tej chwili żaden element nie wskazuje na możliwy związek z sytuacją izraelsko-palestyńską” – Van Duyse skomentował ostatni atak. oferując skąpą pomoc na kontynencie, na którym wiele narodów zwiększyło swoją czujność w obawie przed atakami związanymi z wojną izraelsko-hamasską. W Belgii centrum antyterrorystyczne stwierdziło, że „zagrożenie jest niezwykle poważne” i podniosło poziom zagrożenia w Brukseli na czwarty najwyższy w tym kraju poziom.

Mówił również o tym, że „pilnie podjęto środki bezpieczeństwa, aby chronić szwedzkich kibiców” podczas meczu na stadionie narodowym, znajdującym się niedaleko miejsca strzelaniny. Ponad dwie godziny po zawieszeniu meczu na dużym ekranie stadionu pojawił się komunikat: „Kibice, możecie spokojnie opuścić stadion”.

Bruksela, zamieszkana przez znaczną liczbę imigrantów pochodzących z państw muzułmańskich. To właśnie w Brukseli schronił się Salah Abdeslam, podejrzany i zaplanowanie oraz koordynowania ataku terrorystycznego w Paryżu z 2015 r. Został zatrzymany dopiero w następnym roku.

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply