Wielka Brytania rozmieści w Polsce kolejnych 100 żołnierzy i przeciwlotniczy system rakietowy Sky Sabre.

Wielka Brytania rozmieści w Polsce przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu Sky Sabre wraz ze 100 żołnierzami do jego obsługi. Poinformował o tym w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace podczas wizyty w Warszawie.

Sky Sabre to system obrony powietrznej, do zwalczania celów o zasięgu przekraczającym 15 mil. Może niszczyć samoloty oraz naprowadzane laserowo bomby. Ben Walles mówił podczas spotkania ze swoim polskim odpowiednikiem Mariuszem Błaszczakiem, że Sky Sabre jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością dźwięku. Jest to jeden z najnowocześniejszych brytyjskich systemów obrony przeciwlotniczej, używany od około roku.

System składa się z wyrzutni kierowanych aktywnie radarowo pocisków CAMM, stacji radiolokacyjnych Saab Giraffe oraz systemu dowodzenia (jego komponenty zostały dostarczone przez izraelskiego Rafaela).

Ben Wallace deklarował, że zadaniem Sky Sabre będzie obrona przestrzeni powietrznej Polski “przed dalszą agresją ze strony Rosji”.

Zachodnia prasa zauważa, że wcześniej Stany Zjednoczone zdecydowały o wysłaniu do Polski dwóch baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, a kilka dni temu rosyjskie rakiety spadły na ukraińską bazę szkoleniową w Jaworowie na Ukrainie znajdującą się tuż przy polskiej granicy. W tym kontekście przypomina się także, że ostatnio kilka dronów przeleciało z ogarniętej wojną Ukrainy nad terytorium NATO.

Wysłanie Sky Sabre do Polski zapowiadano jeszcze w lutym br. The Sun pisał wówczas, że mobilne jednostki systemu można ustawić tak, aby stworzyć 240-kilometrową „zaporę powietrzną” rozciągającą się niemal na całej długości granicy polsko-ukraińskiej.

Jak pisaliśmy, radio RMF FM dowiedziało się nieoficjalnie, że wyrzutnie Patriot, które USA wysłały do Polski, będą chronić miejsca stacjonowania amerykańskich żołnierzy.

Kresy.pl / news.sky.com / thesun.co.uk / wsj.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply