Niemiecka policja federalna wraz z celnikami przeprowadziła w środę szeroko zakrojoną akcję przeciwko nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców, głównie Ukraińców. Pracownicy byli wysyłani do Niemiec przez firmy z Polski.

Według Deutsche Welle akcja była wymierzona w nielegalne zatrudnianie przeważnie kobiet w charakterze pomocy domowej. Na trop tej sprawy niemieccy śledczy wpadli około 3 lata temu, kiedy to zwrócono uwagę na obywateli Ukrainy, którzy podczas rzekomo turystycznego pobytu w Niemczech faktycznie pracowali bez pozwolenia. Ukraińcy nie mieli nie tylko pozwoleń na pracę, ale także nie posiadali niezbędnych kwalifikacji do świadczenia usług opiekuńczych.

We wczorajszej akcji wzięło udział około tysiąca funkcjonariuszy. Przeprowadzono przeszukania w 130 lokalach mieszkalnych na terenie 13 krajów związkowych. Równolegle polska prokuratura przeprowadziła w Polsce czynności wobec trzech głównych podejrzanych, którymi są obywatele polscy.

Śledztwo jest prowadzone przeciwko trzem obywatelom Polski oraz powiązanym z nimi 71 osobom z Niemiec. Są oni podejrzani o nielegalne przewożenie cudzoziemców w celach zarobkowych, nielegalne zatrudnianie cudzoziemców oraz nielegalne pozbawianie i defraudację wynagrodzeń za pracę.

Służba celna z Drezna szacuje, że w wyniku działań podejrzanych do niemieckiego budżetu nie wpłynęło 14 mln euro składek na ubezpieczenie społeczne.

W sumie policja prowadzi dochodzenie w sprawie około 1400 przypadków nielegalnego pobytu i zatrudnienia w Niemczech głównie kobiet z Ukrainy. Z reguły rekrutowały ich na Ukrainie polskie firmy, po czym ich usługi były oferowane po niskiej cenie niemieckim klientom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że we wrześniu br. ukraiński portal Strana.ua pisał, iż niemieckie służby zaczęły masowo wyłapywać obywateli Ukrainy próbujących dostać się nielegalnie do Niemiec w celu podjęcia pracy. Według portalu Niemcy wzmocnili kontrole pojazdów przywożących Ukraińców po sygnałach od strony polskiej, która pierwsza zorientowała się w tym procederze.

Kresy.pl / dw.com

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. elbezet
    elbezet :

    – mylisz się, „swoi emigranci” otrzymują więcej Euro niż Tobie i Ukraińcom się śni.
    PO_gogluj to się dowiesz ile „swój emigrant” – Muslem z dwoma żonami i czwórką dzieci dostaje „na łapę”, mieszkanie jest z „socjalu”. Ja to wiem i widzę na codzień – mieszkam ze „swoimi emigrantami”.