Według sondażu przeprowadzonego we Francji znaczna większość społeczeństwa popiera protestacyjny ruch “żółtych kamizelek”.

W sondażu przeprowadzonym przez pracownię Harris dla telewizji RTL i M6 72% respondentów poparło ruch protestacyjny tak zwanych “żółtych kamizelek”, którego manifestacje wstrząsnęły Francją. Sondaż przeprowadzono już po gwałtownych starciach manifestantów z policją do jakich doszło w Paryżu 1 grudnia. Jak podkreśla portal RTL społeczne poparcia dla protestów jest więc tak samo wysokie jak na po pierwszej ich wielkiej fali wystąpień jaka miała miejsce 17 września.

Jednocześnie jednak aż 85% pytanych w trakcie sondażu stwierdziło, że nie akceptuje używania przemocy w czasie działań protestacyjnych, podczas gdy 15% uznało ją za dopuszczalne narzędzie polityczne. Wśród osób, które określiły się jako sympatycy “żółtych kamizelek” proporcje odpowiedzi były na to pytanie były podobne – odpowiednio 81% i 19%.

Przytaczany przez RTL sondaż przeprowadzony został 2 grudnia na reprezentatywnej grupie 1016 dorosłych mieszkańców Francji.

Według danych z niedzieli, w czasie sobotnich manifestacji w Paryżu rannych zostało 133 osób w tym 23 funkcjonariuszy. Zatrzymano 412. W sobotę w manifestacjach w całej Francji według miejscowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wzięło udział 136 tys. osób. Wielu uznaje obecne demonstracje za największe od czasu studenckich wystąpień w 1968 r.

rtl.fr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply