Komisja Europejska zdecydowała o wypłaceniu 248 euro pięciu państwom, które przyjęły największą liczbę uchodźców z Ukrainy. Wśród nich znalazła się Polska.

W komunikacie wydanym w środę Komisja Europejska poinformowała o podjęciu decyzji o udostępnieniu 248 mln euro pięciu państwom członkowskim, które zostały najbardziej dotknięte wybuchem wojny na Ukrainie i które przyjęły dużą liczbę uchodźców.

Decyzja jest następstwem wydarzenia z 9 kwietnia pod nazwą „Stand Up for Ukraine”, podczas którego Komisja przeznaczyła do 400 mln euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich.

Pomoc pochodzi z funduszy spraw wewnętrznych UE i będzie wypłacona Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom.

Według KE państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić “natychmiastową pomoc, taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie” dla Ukraińców uciekających przed wojną, “jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE”.

Komisja zaznaczyła, że państwa członkowskie będą musiały zapewnić, by te nadzwyczajne środki finansowe trafiły również do organizacji społecznych i samorządów, które dostarczają pomoc uchodźcom.

“Aby zapewnić szybkie wydatkowanie środków bez dużego obciążenia administracyjnego, Komisja będzie uwalniać środki na podstawie osiągniętych wyników, a nie rzeczywistych kosztów” – czytamy w komunikacie.

Uruchomienie pozostałych 152 mln euro będzie wymagało uzyskania zgody służb budżetowych UE.

Przypomnijmy, że w marcu Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał Komisji Europejskiej, Radzie Europejskiej i ambasadorom państw członkowskich przy UE informacje dotyczące szacunkowych i częściowych kosztów, które ponosi Polska w związku z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Do końca roku to ponad 2,2 mld euro (ponad 10 mld złotych) – dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

W liście wysłanym w kwietniu do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, premier Mateusz Morawiecki oszacował, że tylko w tym roku koszty utrzymania ukraińskich uchodźców w Polsce wyniosą 11 mld euro. Zaznaczył zarazem, że gdyby sytuacja na Ukrainie uległa pogorszeniu, to te koszty dla Polski mogą sięgnąć nawet 24 mld euro.

Kresy.pl / ec.europa.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply