Stany Zjednoczone przegrały w środę z Iranem przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w sporze dotyczącym sankcji. Trybunał orzekł, że amerykańskie sankcje przeciw Iranowi nie mogą godzić w pomoc humanitarną oraz bezpieczeństwo lotów cywilnych. – podała agencja Reutera.

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości uznali, Iran ma rację podnosząc, że sankcje nałożone w maju br. przez USA na Iran naruszają postanowienia Traktatu o Przyjaźni, Stosunkach Gospodarczych i Prawach Konsularnych zawartych pomiędzy USA a Iranem (Persją) w 1955 roku.

„Trybunał uważa, że USA muszą, zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z traktatu z 1955 roku, usunąć w wybrany przez siebie sposób każdą przeszkodę wynikającą ze środków ogłoszonych 8. maja 2018 roku” – oświadczył sędzia przewodniczący Abdulqawi Jusuf podczas odczytywania konkluzji wyroku wydanego przez 15-osobowy skład sędziowski.

Według Trybunału sankcje nie mogą godzić w eksport do Iranu dóbr wymaganych do zaspokojenia potrzeb humanitarnych takich jak lekarstwa, usługi medyczne, żywność, towary rolnicze a także dóbr i usług związanych z bezpieczeństwem lotów cywilnych.

Zdaniem agencji Reutera orzeczenie MTS będzie miało w praktyce co najwyżej ograniczony wpływ na wdrażanie sankcji. Co więcej, mimo iż orzeczenia MTS są wiążące, to Trybunał nie ma żadnych narzędzi do ich egzekwowania, przez co państwa czasem je ignorują.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest sądem Organizacji Narodów Zjednoczonych powołanym do rozsądzania sporów między państwami.

Przypomnijmy, że prezydent USA Donald Trump ogłosił w maju, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego JCPOA i wprowadzają ponownie sankcje przeciw Iranowi. Trump argumentował, że w ten sposób chce powstrzymać Iran przed pozyskaniem broni jądrowej. Według niego, porozumienie JCPOA pozwoliło Iranowi na zgromadzenie środków na „wspieranie terroryzmu” w regionie Bliskiego Wschodu. Zerwanie układu przez USA spotkało się z krytyką pozostałych sygnatariuszy układu – Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Niemiec i Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: UE, Rosja i Chiny wspólnie przeciwko amerykańskim sankcjom

Kresy.pl / Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    To już staje się humorystyczne,nawet nie zabawne gdy dociera ta świadomość,że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jako najwyższy sąd ONZ-tu ma wątpliwą władzę nad Hegdemonem-USA,nie ma bowiem wystarczającej siły ciężkich dywizji.Ten cywilizacyjny logiczny argument odpada-dla USA to nie logika,nie argument,to hegemonii dolara zdrada.Tym cechuje się usmański absurdyzm,arogancja,ignorancja,kłamliwość i dyplomatyczny cynizm ponad wszystko.