Szczyt G20 obfitował w spotkania między głowami państw. W Hamburgu doszło do rozmowy Donalda Trumpa i Theresy May. Dyskutowano nad przyszłością kontaktów handlowych USA i Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z traktatami wiążącymi Londyn z resztą Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie może zawrzeć samodzielnych umów handlowych z państwami trzecimi. Stan taki ma utrzymać się co najmniej do marca 2019 r. kiedy to planowane jest opuszczenie Unii. Jednakże, rząd Theresy May już prowadzi rozmowy, które mają zabezpieczyć kontakty handlowe z najważniejszymi partnerami w przyszłości. W ten sposób Wielka Brytania po Brexicie zminimalizuje potencjalne straty w wymianie handlowej.

Podczas spotkania w Hamburgu Trump stwierdził, że porozumienie można zawrzeć bardzo szybko. Innego zdania są ekonomiści oraz analitycy, którzy wskazują na wiele przeszkód i niepewności. Wielka Brytania stoi przed poważnym problemem. Jeśli nie uda jej się zabezpieczyć kontaktów handlowych z USA może narazić się na poważne straty finansowe. Dodatkowo dla Waszyngtonu bardziej kuszące wydaje się zawarcie traktatu z resztą państw Unii. Chodzi po prostu o wielkość europejskiego rynku. Z drugiej jednak strony, Wielka Brytania może być bardziej elastyczna w prowadzeniu negocjacji niż powolna i wymagająca szerokiego konsensusu członków Unia Europejska.

Wygląda na to, że Londyn nie zamierza zmieniać dotychczasowego kursu. Kontynuuje proces opuszczenia Unii Europejskiej co wynika z woli mieszkańców Wielkiej Brytanii wyrażonym w referendum. Rozmowy prowadzone ze strategicznymi partnerami gospodarczymi i politycznymi wskazują, że Londyn nie zamierza rezygnować ze światowej polityki, pragnie również zachować dotychczasową pozycję na arenie międzynarodowej bez popadania, w wynikającą z Brexitu, możliwą izolację.

ZOBACZ TAKŻE: Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Australii na Downing Street 10

Bloomberg/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply