Najdłuższy tunel podmorski ma połączyć Niemcy z Danią

Niemcy i Duńczycy chcą połączyć swoje państwa liczącym 18 km tunelem pod powierzchnią dna Morza Bałtyckiego.

Jak podał w czwartek portal Gospodarkamorska.pl prace nad budową podmorskiego tunelu z Puttgarden na niemieckiej wyspie Fehmarn do Rødbyhavn na duńskiej wyspie Lolland właśnie się rozpoczęły. Tunel Fehmarnbelt Fixed Link zostanie zbudowany na głębokości 40 m poniżej dna morskiego i będzie liczył sobie 18 km długości co uczyni go najdłuższym podmorskim tunelem w Europie.

Tunel będzie budowany z gotowych, prefabrykowanych elementów. Każda taki element będzie miał 217 metrów długości, 42 metry szerokości i 9 metrów wysokości a waga przekroczy 73 tys. ton. Produkcja tych elementów będzie się odbywała w specjalnym duńskim porcie. Będą on następnie zatapiane w stosownym miejscu przez barki.

Gotowy tunel ma mieć sekcję z jezdnią oraz dla torów kolejowych. Dzięki jego budowie podróż przez cieśninę Fehmarnbelt skróci się z 45 minut potrzebnych na przeprawę promową do 10 minut samochodem i 7 minut pociągiem. W tunelu kierowcy będą mogli prowadzić swoje samochody z prędkością do 100 km/h, a pociąg będzie mógł osiągać nawet 200 km/h.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Czytaj także: Turcja: Otwarto tunel Eurazja połączył dwa kontynenty [+VIDEO/+FOTO]

gospodarkamorska.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz