Macron znów mówi o „europejskiej autonomii strategicznej”

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił zmiany w jej strategii bezpieczeństwa. Wrócił jednak do koncepcji „autonomii strategicznej” UE.

„Europa nie jest już chroniona przed uderzeniami rakiet i dronów. I musimy zintegrować się z tą rzeczywistością” – powiedział Macron, przemawiając na pokładzie lotniskowca dla śmigłowców Dixmude. Okręg dokuje obecnie w śródziemnomorskiej bazie francuskiej marynarki wojennej w Tulonie, w której stacjonuje ponad 24 tys. francuskich żołnierzy, jak podkreśliła telewizja France24.

Agresja Rosji na Ukrainę „może poprzedzić szerszą rywalizację geopolityczną i przyszłość, której nie mamy powodu fatalistycznie akceptować” – powiedział Macron, przedstawiając francuski „narodowy przegląd strategiczny”, który miał określić, jak będzie wyglądać obronność kraju w okresie do 2030 roku.

Francja chce być „niezależną, szanowaną, zręczną potęgą w sercu europejskiej autonomii strategicznej” z silnymi powiązaniami z sojuszem atlantyckim, powiedział Macron. Redakcja France24 ocenia, że w sytuacji wojny rosyjsko-ukraińskiej „Francja chce skoncentrować się na wzmocnieniu budowania zdolności obronnych Unii Europejskiej” podczas, gdy obecnie „bezpieczeństwo bloku 27 państw jest nadal w dużej mierze zależne od USA i NATO”.

„Kiedy pokój powróci na Ukrainę, będziemy musieli ocenić wszystkie konsekwencje” poprzez „nową architekturę bezpieczeństwa” na kontynencie, powiedział Macron. Podkreślił on, że kluczem jest „wiarygodne, nowoczesne” odstraszanie nuklearne. Francja jest jedynym krajem UE posiadającym broń jądrową.

„Nasze siły nuklearne przyczyniają się poprzez własne istnienie do bezpieczeństwa Francji i Europy” – powiedział.

Macron zasugerował niedawno, że potencjalny nuklearny atak balistyczny ze strony Rosji w regionie nie wywoła żadnej reakcji nuklearnej z Paryża. Doktryna Francji „opiera się na tym, co nazywamy podstawowymi interesami narodu… W takiej sytuacji nie byłyby w ogóle zagrożone” – powiedział w zeszłym miesiącu we francuskiej telewizji Macron.

Macron mówił w środę, że europejskie wysiłki na rzecz bezpieczeństwa wzmocnią sojusz atlantycki. Francja rozmieściła ponad 1000 żołnierzy, głównie w Rumunii i Estonii, jako część Sił Szybkiego Reagowania NATO po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowy dokument strategiczny Francji przewiduje, że kraj zachowa „zdolność do prowadzenia operacji wojskowych, w tym o dużej intensywności, samodzielnie lub w ramach koalicji”.

Francuskie wojska utrzymają znaczną obecność za granicą na obszarze rozciągającym się od Afryki Subsaharyjskiej po Bliski Wschód i Róg Afryki, powiedział Macron.

Francuski prezydent powiedział, że w najbliższych dniach Francja rozpocznie rozmowy ze swoimi afrykańskimi partnerami i organizacjami regionalnymi, aby wprowadzić zmiany w „statusie, formacie i misjach obecnych francuskich baz wojskowych w Sahelu i Afryce Zachodniej”. Powiedział, że nowa organizacja, oparta na współpracy między francuskimi i lokalnymi siłami zbrojnymi, zostanie ułożona w ciągu sześciu miesięcy rozmów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przemówienie Macrona oznacza formalny koniec tak zwanej operacji „Barkhane” po tym, jak Francja wycofała swoje wojska z Mali na początku tego roku po napięciach z rządzącym tym afrykańskim państwem reżimem wojskowym, ocenia Fracne24.

Francuskie działania mające pomóc w walce z islamskimi ekstremistami w regionie Sahelu koncentrują się na Nigrze, Czadzie i Burkina Faso, gdzie Paryż wysłał około 3 tys. żołnierzy.

Macron poinformował również, że strategia wojskowa Francji będzie obejmować nową, konkretną misję walki dezinformacją rozpowszechnianą przez „rywali”, zwłaszcza w celu „manipulowania ludnością cywilną”. Macron pośrednio odniósł się do rosnących wpływów Rosji w Afryce Zachodniej, zwiększanych między innymi poprzez antyfrancuskie kampanie w mediach społecznościowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Francja musi być w stanie aktywnie promować swoje działania, powiedział jej prezydent, i dlatego pokaźny budżet zostanie przeznaczony na to, co Macron nazwał „wpływem”, który będzie koordynowany przez rząd.

Wśród innych celów strategicznych Francji wymienił on przyczynienie się do stabilności strefy Indo-Pacyfiku i zapewnienia swobody działania w „globalnych wspólnych przestrzeniach”, w tym na głębokim dnie morskim, pełnym morzu, przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz