Emmanuel Macron i Angela Merkel uzgodnili we wtorek stworzenie od 2021 roku budżetu dla strefy euro w ramach istniejącego budżetu Unii Europejskiej. – podała agencja dpa.

Macron od dawna nalegał na stworzenie osobnego budżetu strefy euro, co spotykało się ze sceptycyzmem Angeli Merkel. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec spotkali się dzisiaj w niemieckim Mesebergu i w trakcie czterogodzinnych rozmów Merkel najwyraźniej przychyliła się do koncepcji Macrona.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu wskazano, że budżet strefy euro ma „promować konkurencyjność, konwergencję i stabilizację strefy euro”.

Przywódcy Niemiec i Francji uzgodnili także rozszerzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), co ma lepiej zabezpieczyć euro przed kryzysami finansowymi. Planowane jest także wprowadzenie jednolitych przepisów bankowych i regulacji dotyczących ratowania upadających pożyczkodawców za pomocą ESM.

Macron uznał te plany za początek „drugiego etapu w życiu naszej wspólnej waluty”.

Jestem bardzo pragmatyczny. Co mamy teraz w strefie euro, co wygląda jak budżet? Nic. Co będziemy mieli jutro? Budżet strefy euro- powiedział Macron.- Oznacza to, że począwszy od 2021 roku wspólnie zdecydujemy o zbieraniu pieniędzy pochodzących z transferów krajowych lub z dedykowanego opodatkowania, europejskiego lub krajowego – dodawał.

Macron i Merkel zapowiedzieli, że będą teraz omawiać swój pomysł z partnerami w Unii Europejskiej. Jednak jak stwierdza portal Rzeczpospolitej, formuła budżetu nie wydaje się do końca dopracowana – podczas gry Macron podkreślał, że budżet będzie „prawdziwy”, Merkel opisywała go jako „budżet inwestycyjny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w zaprezentowanym pod koniec maja przez Komisję Europejską dokumencie znalazła się propozycja wydzielenia osobnego budżetu dla strefy euro oraz stworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego. Według KE powinien to być „późniejszy etap” pogłębiania unii gospodarczej i walutowej.

Kresy.pl / dpa / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz