Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow w niedzielę odniósł się do projektu ustawy o utworzeniu Ukraińskiego Panteonu Narodowego. Ocenił, że inicjatywa Wołodymyra Zełenskiego jest krokiem w stronę „przywrócenia sprawiedliwości historycznej”.
„Już nikt i nigdy nie będzie dyktował Ukraińcom, jakich bohaterów mają szanować, jakie święta obchodzić ani jakiej historii się uczyć. O to prawo do wolności własnego wyboru i narodowej niezależności nasi przodkowie walczyli przez setki lat i właśnie za to dziś przelewają krew nasi żołnierze. Pamięć o nich powinna żyć wiecznie” — napisał w niedzielę Budanow.
Ukraiński urzędnik stwierdził, że obecne i przyszłe pokolenia powinny „znać i szanować” osoby, które poświęciły życie walce o Ukrainę. Jak dodał, ma to szczególne znaczenie w czasie wojny.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w poniedziałek, że państwa NATO planują przetarg dotyczący opracowania nowych systemów uzbrojenia na podstawie doświadczeń z działań wojennych prowadzonych przez Kijów przeciwko Rosji. Według Moskwy chodzi m.in. o broń zdolną do rażenia rosyjskich lotnisk i baz lotniczych w głębi kraju.
Informację podał Interfax, powołując się na komentarz Zacharowej. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła w poniedziałek, że Sojusz Północnoatlantycki zamierza wykorzystać doświadczenia z wojny na Ukrainie do rozwijania zaawansowanych systemów uzbrojenia.
„Chodzi w szczególności o stworzenie środków uzbrojenia przeznaczonych do zmasowanego rażenia oraz długotrwałego wyłączania z użytku rosyjskich lotnisk i baz lotniczych, w tym w głębi terytorium naszego kraju” — oświadczyła Zacharowa.
21-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Sejn w związku z organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy polsko-litewskiej. Według poniedziałkowego komunikatu SG od 26 do 28 czerwca zatrzymano łącznie 47 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się do Polski.
W piątek, 26 czerwca, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak zatrzymali w powiecie suwalskim dwie grupy cudzoziemców. Pierwsza liczyła cztery osoby, druga osiem. Wszyscy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-litewską.
Tego samego dnia mundurowi z Placówki Straży Granicznej w Sejnach zatrzymali 21-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna przewoził osobową toyotą czterech obywateli Erytrei. Funkcjonariusze z Sejn ujęli również pięciu migrantów, którzy pieszo przekraczali granicę polsko-litewską.
Chińska firma Zhipu AI, znana też jako Z.ai, ma dorównywać najnowszym amerykańskim modelom sztucznej inteligencji w części zadań związanych z cyberbezpieczeństwem — podał „The Wall Street Journal”.
Według amerykańskiego dziennika badacze zajmujący się bezpieczeństwem ocenili, że nowy model GLM-5.2, opublikowany w czerwcu przez Zhipu AI, może osiągać wyniki porównywalne z najnowszymi modelami USA w wykrywaniu błędów bezpieczeństwa w oprogramowaniu. „WSJ” donosi, że chińskie systemy AI dorównały wydajności modelu Anthropic Mythos w niektórych scenariuszach cyberbezpieczeństwa.
Gazeta zastrzega jednak, że nie oznacza to pełnego zrównania możliwości z amerykańską czołówką. Według cytowanych ocen GLM-5.2 nadal ustępuje modelom Anthropic i OpenAI w innych zadaniach, niezwiązanych bezpośrednio z wykrywaniem luk w kodzie.
Sprawujący funkcję głowy państwa od 2017 roku Aleksandar Vučić zapowiedział, że zrezygnuje ze stanowiska i rozpisze przedterminowe wybory.
„Będę prezydentem jeszcze tylko przez kilka tygodni, a potem zrezygnuję” – powiedział Vučić tłumom swoich zwolenników na sobotnim wiecu w stolicy Serbii, Belgradzie. Vučić zapowiedział, że pomoże swojej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) wygrać wybory prezydenckie i przedterminowe wybory parlamentarne, pierwotnie zaplanowane na 2027 rok. „Moją propozycją jest, aby nasza lista, zwycięska lista w nadchodzących wyborach, nosiła nazwę <<Zjednoczona Serbia>>” - zacytowała agencja Reutera.
Zgodnie z regulacjami kolejne wybory prezydenta Serbii powinny odbyć się w maju zeszłego. Vučić nie mógłby w nich wystartować ponieważ serbskie prawo ogranicza liczbę kadencji przez jaką można być głową państwa do dwóch. Natomiast wybory parlamentarne powinny odbyć się w grudniu 2027 roku.
Wysoki rangą funkcjonariusz policji Republiki Południowej Afryki został postrzelony w niedzielę. Do zamachu doszło zaledwie kilka dni przed zaplanowanym przesłuchaniem mężczyzny w sprawie korupcji i powiązań z przestępcami w południowoafrykańskiej policji.
Generał major Feroz Khan, zawieszony zastępca szefa wywiadu kryminalnego, został ranny w niedzielę wieczorem podczas powrotu do domu. Jego samochód został ostrzelany przez nieznanych sprawców. Został przewieziony do szpitala, gdzie przebywa. Rzeczniczka policji, brygadier Athlenda Mathe, zaapelowała o powściągliwość w formułowaniu przypuszczeń, jakoby strzelanina miała związek z planowanym wystąpieniem Khana przed Komisją Madlangi, podał portal Africa News.
Komisję powołano po głośnych oskarżeniach generała porucznika Nhlanhli Mkhwanaziego, który twierdził, że zorganizowane grupy przestępcze przeniknęły do struktur państwa oraz organów ścigania.
Liderka AfD zapowiada powrót do relacji z Rosją po przejęciu władzy