Francuski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę zwalczającą „fake newsy”

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma przeciwdziałać rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji („fake newsów”) podczas kampanii wyborczych i wzmocnić kontrolę nad zagranicznymi mediami. – podało Euronews.

Kontrowersyjna ustawa promowana przez Emmanuela Macrona była dwukrotnie odrzucana przez francuski Senat, zanim ostatecznie została przyjęta przez parlament. Jak napisało Euronews, jest ona uznawana za pierwszą próbę wprowadzenia oficjalnego zakazu publikacji fałszywych materiałów w kraju Europy Zachodniej.

Na mocy przyjętego prawa w ciągu trzech miesięcy przed wyborami kandydaci i partie polityczne będą mogły zwrócić się do sądu o powstrzymanie „fałszywej informacji”. Francuski regulator rynku audiowizualnego CSA będzie miał również prawo do zawieszenia kanałów telewizyjnych „kontrolowanych przez obce państwo lub znajdujących się pod jego wpływem”, jeżeli „umyślnie rozpowszechniają fałszywe informacje”, które mogą wpłynąć na wynik głosowania.

Nowe prawo stanowi również, że użytkownicy muszą otrzymywać „rzetelne, jasne i przejrzyste informacje” na temat sposobu wykorzystywania ich danych osobowych.

Media zostały zobowiązane do publicznego ujawnienia środków, które zostały im przekazane na promocję określonych informacji.

Za złamanie przyjętej ustawy będzie można trafić na rok do więzienia, lub zapłacić grzywnę 75 tys. euro.

Zwolennicy nowych przepisów uważają, że mają one na celu zwalczanie fałszywych informacji a nie cenzurowanie opinii. Przeciwnicy, zarówno z prawej jak i lewej strony sceny politycznej uważają, że rząd próbuje stworzyć formę „policji myśli”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował wprowadzenie przepisów zabraniających rozpowszechniania „fake newsów” odczas noworocznego spotkania z dziennikarzami w Pałacu Elizejskim. Podczas wizyty Władimira Putina we Francji w maju 2017 roku Macron oskarżał rosyjskie media – Russia Today i Sputnik, że rozpowszechniają nieprawdę i „kłamliwą propagandę” także w języku francuskim.

Kresy.pl / Euronews

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz