W Genewie zakończyło się spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji Anthony’ego Blinkena i Siergieja Ławrowa.

Jak podała agencja Reutera, w piątek w Genewie zakończyły się rozmowy sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Tematem rozmów była sytuacja wokół Ukrainy i rosyjska propozycja ustanowienia nowego porządku bezpieczeństwa w Europie.

Przed rozmowami Blinken powiedział, że nie spodziewa się przełomu, ale ma nadzieję, że „ścieżka dyplomacji pozostaje otwarta” i różnice zdań pomiędzy stronami zostaną „pokojowo rozwiązane”.

Występując na konferencji prasowej po spotkaniu Ławrow powiedział, że ma nadzieję, że emocje związane z Ukrainą ostygną i powtórzył zapewnienia, że Rosja ​​nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy i nie planuje ataku na nią.

Ławrow ocenił piątkowe rozmowy jako „otwarte i użyteczne”. Zapewnił, że prezydent Władimir Putin jest zawsze gotowy na kontakty z prezydentem USA Joe Bidenem, ale zaznaczał, że każdy kontakt powinien być dobrze przygotowany.

Szef rosyjskiej dyplomacji przekazał, iż uzyskał od Blinkena zapewnienie, że USA w przyszłym tygodniu przedstawią pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Jak mówił, strona amerykańska zadała „kilka pytań wyjaśniających”, które mają pomóc w przygotowaniu tej odpowiedzi.

Minister spraw zagranicznych Rosji jest zdania, że Amerykanie powinni upublicznić swoją odpowiedź i zapowiedział, że poprosi o to Blinkena.

Uzgodniono, że po amerykańskiej odpowiedzi nastąpi jeszcze jedno spotkanie Blinkena i Ławrowa.

Według Ławrowa rozmawiano również o Ukrainie. „Nasi amerykańscy koledzy ponownie próbowali wysunąć na pierwszy plan problemy na granicy rosyjsko-ukraińskiej, wszystko inne starali się uzależnić od konieczności tzw. deeskalacji. To już stało się takim zaklinaniem” – cytuje jego słowa agencja TASS.

Anthony Blinken, który miał konferencję prasową po Ławrowie, potwierdził obietnicę przekazania Rosji pisemnej odpowiedzi na jej propozycje w przyszłym tygodniu. Rozmowy określił jako szczere i użyteczne.

Według niego stronie rosyjskiej przekazano, że Moskwa stanie w obliczu „szybkiej, surowej i zjednoczonej odpowiedzi”, jeśli dokona inwazji na Ukrainę.

Blinken potwierdził, że obie strony zgodziły się, że kontynuowanie procesu dyplomatycznego jest ważne.

Dwustronne rozmowy delegacji amerykańskiej i rosyjskiej w Genewie odbyły się na początku stycznia. Dotyczyły one rosyjskich propozycji nowych ram bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Wkrótce potem odbyło się spotkanie Rady NATO-Rosja. W czasie spotkań nie osiągnięto wstępnego porozumienia, a państwa zachodnie odrzuciły rosyjskie postulaty gwarancji NATO, iż Sojusz nie przyjmie kolejnych państw poradzieckich w swój skład, ani nie będzie na terytorium takich państw rozmieszczać swoich sił.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz