Katolicka organizacja wdraża w Chorwacji działanie „okien życia”, umożliwiających anonimowe oddanie dziecka pod opiekę. Idea wywołała sprzeciw organizacji feministycznej.

„Okno życia” zostało zamontowane w murze klasztoru w Zagrzebiu przez organizację Betlehem. Bieżący nadzór nad nim prowadzą miejscowe zakonnice. Czujniki ruchu uruchamiają alarm w telefonach komórkowych zakonnic i działaczy katolickiej grupy antyaborcyjnej. Kąt rejestracji kamery bezpieczeństwa gwarantuje, że osoba zostawiająca dziecko nie jest widoczna, jak zrelacjonowała we wtorek France24. „Ma to na celu ratowanie życia i zapobieganie dzieciobójstwu” – powiedziała AFP Alberta Vrdoljak, szefowa grupy Betlehem Zagreb.

Vrdoljak powiedziała, że przypadek noworodka pozostawionego w maju ubiegłego roku w koszu na śmieci w parku niedaleko Zagrzebia udowodnił, że „okno życia” jest konieczne w stolicy Chorwacji. Na szczęście dziecko przeżyło wówczas po tym, jak zostało znalezione przez dwoje nastolatków.

„Społeczeństwo potrzebuje takiego miejsca, oferującego rozwiązanie w przypadkach, które są rzadkie, ale istnieją” – powiedział Zvonimir Kvesic, inny członek grupy.

O jego funkcjonowaniu poinformowano zarówno policję jak i miejskie służby medyczne.

Nie wszystkim spodobała się taka idea stworzenia możliwości anonimowego przekazywania dzieci do adpopcji. Feministyczna organizacja Women’s Network Croatia potępiła ten ruch jako „nielegalny, niebezpieczny i sprzeczny z najlepszym interesem dziecka”, wzywając do usunięcia „okna życia”.

France24 przytacza głosy, że zwolennicy aborcji mogą postrzegać „okna życia” jako ruch na rzecz jej ograniczenia. Obecnie w Chorwacji można usunąć nienarodzone dziecko do 10 tygodnia życia, ale lekarze mają prawo odmowy wykonania zabiegu z powodu własnych przekonań moralnych.

Służby państwowe ostrzegły już, że porzucenie dziecka jest w Chorwacji przestępstwem, a ministerstwo polityki społecznej wszczęło kontrolę. „Chociaż każde uratowanie życia jest szlachetne, należy pamiętać o kwestiach etycznych i prawnych, jakie takie miejsce narzuca” — powiedziała agencji AFP rzeczniczka chorwacka praw dziecka Helenca Pirnat Dragicević. prawo dziecka do poznania swojej tożsamości, zagwarantowane przez konwencję ONZ, i podkreśliła potrzebę zajęcia się podstawowymi przyczynami porzucania dzieci.

„Prawo do życia jest ważniejsze od prawa do informacji o pochodzeniu” — powiedziała lokalnym mediom profesor prawa Uniwersytetu w Zagrzebiu Aleksandra Korac Graovac. Jak uznała – „Dziecko bez zabezpieczonego prawa do życia nie ma żadnych innych praw”.

Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Węgry, Włochy, Litwa, Polska, Słowacja i Szwajcaria to europejskie państwo zezwalające na funkcjonowanie „okien życia”. Istnieją one również w Chinach, Indiach, Japonii i USA.

Czytaj także: Protest przed pierwszą kliniką aborcyjną w Polsce

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz