Prezydent Serbii Aleksandar Vučić określił relacje z Węgrami jako bardzo dobre chwaląc politykę ich premiera Viktora Orbána.

Serbski prezydent był pytany przez dziennikarza o przywódcę sąsiedniego kraju w czasie środowej wizyty w Szpitalu Św. Sawy w Belgradzie. „Widzę, że jest atakowany w mediach, przypuszczam, że jest winny tego, że promuje wejście Serbii do UE. Jedyna rzecz jaką mogę powiedzieć Orbánowi to <<dziękuję>>” – słowa Vučicia zacytował portal b92.net.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Mówiąc o Węgrzech serbski prezydent dodał – „Mamy doskonałe relacje. Pracujemy razem, walczymy razem. Dziękuję mu za odwagę prezentowania Serbii w pozytywny sposób, znosząc krytykę.”

Vučić wyraził się w ten sposób na dzień przed wizytą premiera Węgier Belgradzie. Prezydent Serbii podejmie Orbána najpierw na spotkaniu w cztery oczy. Następnie odbędzie się spotkanie z szerszymi delegacjami reprezentującymi dwa państwa. W ramach tej wizyty węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó odznaczony zostanie Orderem Flagi Serbskiej pierwszego stopnia.

B92.net przypomina, że rząd Węgier wykupił reklamy w austriackich, niemieckich i chorwackich mediach, w ramach których ukazał się tekst podpisany przez Orbána wzywający do otwarcia drogi do przystąpienia Serbii do Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Proces negocjacji akcesyjnych Serbii z Unią Europejską utknął obecnie w martwym punkcie ze względu na niechęć Belgradu do ustępstw w sprawie Kosowa. UE uznaje państwowość powołanej w nim republiki miejscowych Albańczyków, Serbia nadal traktuje Kosowo jako swój region.

Czytaj także: Połączono gazociągi Węgier i Serbii. Media: Gaz z Rosji ominie Ukrainę

b92.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz