Prezydent Katalonii, Carles Puigdemont zadeklarował, że jeśli zbliżające się referendum przyniesie zwycięstwo zwolennikom niepodległości regionu, zostanie ona szybko proklamowana.

Puigdemont zabrał w niedzielę głos w programie publicystycznym Salvados. Zdeklarował w nim, że jeśli w referendum, które władze regionalne chcą przeprowadzić 1 października, mieszkańcy Katalonii poprą ideę odłączenia się od Katalonii, władze regionu proklamują jego niepodległość jeszcze w tym samym miesiącu. Jak stwierdził stanie się to w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników referendum, nie później niż 4 października.

Puigdemont odniósł się także do działań władz hiszpańskich, które aresztowały wysoko postawionych regionalnych urzędników zaangażowanych w organizację referendum, konfiskują karty do głosowania, urny i inne materiały konieczne do przeprowadzenia plebiscytu oraz przejęły zarządzanie częścią finansów regionu, przejmując bezpośrednią kontrolę nad lokalną katalońską siłą polityczną. Prezydent Katalonii ostrzegł Madryt, że jeśli nie dopuści do przeprowadzeniu referendum, regionalny parlament może proklamować niepodległość bez jego przeprowadzenia. “Moje osobiste preferencje nie są za unilateralną deklaracją niepodległości, ale raczej przeprowadzeniem referendum” – mówił Puigdemont, dodając, że “ktoś” może jednak podnieść taki wniosek w regionalnym parlamencie.

“Nie jestem nieposłuszny prawu, jestem posłuszny parlamentowi Katalonii” – oświadczył w czasie rozmowy Puigdemont. Mówiąc o aresztach regionalnych urzędników stwierdził, że “nie uważamy by państwo hiszpańskie mogło mogło przejmować kontrolę nad naszym samorządem poza prawem”. Wyraził, też pewność, że w dniu referendum katalońska policja – Mossos d’Esquadra, nie wystąpi przeciw organizatorom referendum.

thespainreport.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply