Najnowszy sondaż wskazuje, że przedterminowe wybory w Bułgarii może wygrać partia założona przez znanego piosenkarza.

Wyniki najnowszego sondażu Centrum Analiz i Marketingu podała w poniedziałek agencja informacyjna Novinite. Zgodnie z nimi partia „Jest taki naród” (ITN) jest obecnie popierana przez 20,8 proc. Bułgarów. Oznacza to, że partia Sławiego Trifonowa – posiadającego własną telewizję znanego piosenkarza, wyprzedziła już rządzącą do marca partię Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

GERB wygrał poprzednie przedterminowe wybory parlamentarne jednak nie zdołał zdobyć tylu mandatów by przedłużyć swoje rządy. Partia Trifonowa, która zdobyła w marcu drugie miejsce stanowczo odmówiła wejścia w koalicję z GERB, z krytyki rządów której uczyniła paliwo polityczne. W najnowszym sondażu była partia rządząca osiągnęła wynik nieznaczenie gorszy od stronnictwa muzyka-celebryty to jest 20,6 proc.

Trzecie miejsce zajęła w badaniu opinii publicznej Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) z 15,5 proc. poparcia to jest wynikiem nieznacznie wyższym niż w czasie ostatnich wyborów. Kilka procent więcej – 12,3 proc. zebrała natomiast w sondażu liberalna Demokratyczna Bułgaria (DB). Ruch na rzecz Praw i Wolności (DPS), który reprezentuje lokalną ludność turecką, wskazało 11,4 proc. zdecydowanych na głosowanie na konkretną partię respondentów. Na 4,7 proc. głosów może liczyć inne kontestatorskie stronnictwo – „Wstańcie. Mafia precz”.

Pozostałe partie nie przekraczają w sondażu poziomu progu wyborczego wynoszącego w Bułgarii 4 proc. Dotyczy to także koalicji Zjednoczonych Patriotów tworzonej przez rządzącą do niedawna Wewnętrzną Macedońską Organizację Rewolucyjną-Bułgarski Ruch Narodowy (WMRO-BND), Bułgarski Front Ocalenia Narodowego (NFSB) i partię Wola, która otrzymała w sondażu 3,3 proc.

W tym samym badaniu 46,2 proc. Bułgarów oceniło pozytywnie nałożenie przez władze USA sankcji na kilku obywateli Bułgarii działających na styku polityki i biznesu, natomiast 29,8 proc. respondentów odniosło się do nich negatywnie jako do nieuprawnionej ingerencji w wewnętrzne sprawy Bułgarii.

novinite.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz