Założyciel i pierwszy dowódca ukraińskiego batalionu ochotniczego „Ajdar” znanego z walki na Donbasie, powiadomił w mediach społecznościowych, że został zatrzymany przez greckie służby graniczne. Powodem zatrzymania miała być nota Interpolu wystawiona na wniosek Rosji.

Serhij Melnyczuk poinformował o zatrzymaniu w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych, gdzie na żywo zamieścił relację z przejścia granicznego. „Zatrzymano mnie na granicy bułgarsko-greckiej. Notę Interpolu wystawiła Rosja” – powiedział były dowódca „Ajdaru” do kamery.

Melnyczuk podróżował wraz z ciężarną żoną i 9-miesięcznym synem.

„Po co walczyliśmy, żeby rosyjska zaraza nie weszła do Europy?” – żalił się Melnyczuk. Jak twierdził, „ambasada [Ukrainy] milczy” i poprosił ukraińskich dyplomatów o pomoc w znalezieniu adwokata. Melnyczuk nie podał, jaki był powód jego zatrzymania.

Serhij Melnyczuk stworzył batalion ochotniczy „Ajdar” w maju 2014 roku. Oddział wsławił się walkami z separatystami na wschodzie Ukrainy. We wrześniu 2014 roku organizacja Amnesty International zarzuciła członkom batalionu „porwania, bezprawne przetrzymywanie, znęcanie się, kradzieże, szantaże”. Podejrzewała też ich o przeprowadzanie bezprawnych egzekucji. „Niektóre z tych działań mogą być zbrodniami wojennymi” – napisano w komunikacie Amnesty International, która jednocześnie doceniła „zobowiązanie rządu Ukrainy do przywrócenia i zapewnienia sprawiedliwości w obszarach dotkniętych konfliktem”.

Melnyczuk przestał dowodzić „Ajdarem” w październiku 2014 roku po wybraniu go na deputowanego ukraińskiego parlamentu.

Jak pisze Ukraińska Prawda, w czerwcu 2015 roku ukraiński parlament pozbawił Melnyczuka immunitetu. Ukraińska prokuratura podejrzewała go o szereg przestępstw, m.in. o „organizację zbrojnego gangu w celu napadania na przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje lub osoby, a także uczestniczenie w tym gangu lub w dokonywanych przez niego napadach”.

CZYTAJ TAKŻE: Posłanka PiS odwiedza bojowników ukraińskiego batalionu Ajdar

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply