Sekretarz Generalny Amnesty International Salil Shetty spotkał się dziś w ukraińskim premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

„Ukraińskie władze nie mogą pozwolić na powtórzenie bezprawia i nadużyć, które panowały na terenach kontrolowanych wcześniej przez separatystów” – mówił Shetty – „Brak reakcji na nadużycia i ewentualne zbrodnie wojenne popełniane przez ochotnicze bataliony prowadzić może do znaczących napięć na wschodzie kraju i podważenia deklarowanej przez nowe ukraińskie władze intencji wzmocnienia i utrzymania praworządności”.

W czasie swojej konferencji prasowej w Kijowie Shetty zwracał uwagę, że ochotnicze bataliony Gwardii Narodwej są de facto orgnizacjami paramilitarnymi „luźno zintegrowanymi z ukraińskimi strukturami bezpieczeństwa”. Na celowniku analiz Amnesty International znalazł się batalion „Ajdar”. Organizacja oskarża jego członków o „porwania, bezprawne przetrzymywanie, znęcanie się, kradzieże, szantaże” oraz podejrzewa o przeprowadzanie bezprawnych egzekucji. „Niektóre z tych działań mogą być zbrodniami wojennymi” – czytamy w komunikacie organizacji, która jednocześnie docenia „zobowiązanie rządu Ukrainy do przywrócenia i zapewnienia sprawiedliwości w obszarach dotkniętych konfliktem” i zapowiada monitoring sytuacji.

amnesty.org.pl/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz