DoRzeczy.pl: Rafał Gaweł otrzymał norweskie obywatelstwo

Rafał Gaweł, szef kontrowersyjnego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który zbiegł z Polski do Norwegii, by uniknąć prawomocnie zasądzonej wobec niego kary więzienia, otrzymał norweskie obywatelstwo. – dowiedział się portal DoRzeczy.pl. To jeszcze bardziej utrudni ewentualną ekstradycję Gawła do Polski.

Jak podaje DoRzeczy.pl, w marcu br. białostocka prokuratura wnioskowała do sądu o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania dla Rafała Gawła. Wówczas nie było nawet wiadomo o złożeniu przez niego wniosku o azyl polityczny w Norwegii, nie mówiąc o norweskim obywatelstwie. Sam Gaweł poinformował o staraniach o azyl w Norwegii w kwietniu w mediach społecznościowych. Twierdził, że był prześladowany na polecenie ministrów Adama Andruszkiewicza i Bartosza Kownackiego.

Jednak jak dowiedziało się DoRzeczy.pl, Gaweł nie będzie ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania, ponieważ Norwegia nie jest członkiem UE. Polska nie ma też z nią żadnej umowy, która pozwalałaby na stosowanie w tym przypadku ENA. W związku z tym sąd nie ma podstaw do wydania takiego nakazu. Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło natomiast 27. maja do swojego norweskiego odpowiednika z wnioskiem o aresztowanie i ekstradycję Gawła. „Czekamy na odpowiedź w tej sprawie” – powiedział DoRzeczy.pl Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zdaniem Piebiaka z uwagi na długotrwałość postępowań ekstradycyjnych na odpowiedź strony norweskiej trzeba będzie czekać „raczej miesiące niż tygodnie”. Do wniosku ekstradycyjnego będzie mógł dołączyć się Sąd Okręgowy w Białymstoku, ponieważ pojawiły się nowe podejrzenia wobec szefa Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Nie wiadomo jednak, czy Gaweł kiedykolwiek trafi do Polski, ponieważ według ustaleń DoRzeczy.pl otrzymał norweskie obywatelstwo. „Taką decyzję władz norweskich, wydaną przy pełnej świadomości jego kryminalnej działalności, przyjmuję z dużym zaskoczeniem” – skomentował te doniesienia Piebiak.

Jak pisaliśmy, Rafał Gaweł, szef kontrowersyjnego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych został w styczniu br. prawomocnie skazany na 2 lata więzienia m.in. za oszustwa gospodarcze.

Ośrodek kierowany przez Gawła wcześniej składał doniesienia do prokuratury m.in. na akcje patriotyczne, w tym mające na celu upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych i żołnierzy narodowego podziemia antykomunistycznego. W środowiskach lewicowo-liberalnych Rafał Gaweł uznawany był za autorytet zwalczający propagowanie, w subiektywnej ocenie, faszyzmu i nietolerancji. Niektóre media powoływały się na jego opinie, uznając go za eksperta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polska udzieli azylu kobiecie, która uciekła z Norwegii, by chronić córkę przed urzędnikami

Kresy.pl / dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz