Negocjatorzy egipscy, katarscy i amerykańscy są bliscy porozumienia w sprawie przedłużenia rozejmu w Strefie Gazy, poważnie zniszczonej przez półtora miesiąca izraelskich ataków.

Dyplomaci wciąż dyskutują o tym, jak szybko i którzy więźniowie zostaną na jego mocy uwolnieni, poinformowały agencję prasową Reuters trzy egipskie źródła bezpieczeństwa, jak przytoczyła w poniedziałek Al Jazeera.  Według źródeł Hamas stara się obecnie o czterodniowe przedłużenie, podczas gdy Izrael domaga się przedłużania zawieszenia broni z dnia na dzień.

Trwaja negocjacje w sprawie uwolnienia więźniów palestyńskich. Wcześniej Al Jazeera podała, że rzecznik rządu Izraela powiedział, że jest on otwarty na przedłużenie zawieszenia broni, jeśli Hamas uwolni więcej więźniów. Izraelski rząd domaga się zwolnienia kolejnej transzy przetrzymywanych Izraelczyków i obywateli państw trzecich. Potwierdził, że otrzymał już od Hamasu listę Palestyńczyków, którzy powinni być zwolnieni z izraelskich więzień i aresztów.

Jak podała Al Jazeera Hamas przekazał 13 izraelskich jeńców i czterech obywateli Tajlandii Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża (MKCK) z siedmiogodzinnym opóźnieniem, ponieważ grupa twierdziła, że Izrael naruszył warunki rozejmu. Wśród uwolnionych jest kobieta posiadające obywatelstwo Polski.

W sobotę Izraelczycy, wywiązując się z porozumienia rozejmowego, uwolnili łącznie 39 przetrzymywanych przez siebie Palestyńczyków. To kobiety i dzieci przetrzymywane w izraelskich aresztach. 33 z nich zostało uwolnionych na Zachodnim Brzegu Jordanu, pozostali z więzienia w Jerozolimie.

Wymiana więźniów była możliwa dzięki wybegocjowania dzięki Katarowi, Egiptowi i USA zawieszenia broni, którego poniedziałek jest ostatnim dniem. To pierwszy tymczasowy rozejm od wybuchu konfliktu 7 października.

Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, iż Teheran nalega, aby rozejm przyjął „stabilną formę i aby nie powtórzyła się okrutna agresja reżimu syjonistycznego na Gazę”. „Chcemy i oczekujemy, że zbrodnie reżimu syjonistycznego przeciwko narodowi palestyńskiemu zostaną całkowicie powstrzymane” – powiedział Nasser Kanaani.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział z kolei, że przedłużenie rozejmu „pozwoliłoby na bardzo potrzebną pomoc ludności Gazy i uwolnienie większej liczby zakładników”.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply