Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że „nie jest gotowy do przerwania” toczącej się wojny w Strefie Gazy, twierdząc, że uwagi prezydenta Joe Bidena na temat propozycji zawieszenia broni były „niewłaściwe”.

„Nie jestem gotowy, aby przerwać wojnę” – izraelski nadawca publiczny KAN zacytował wypowiedź Netanjahu jaka padła podczas dyskusji w Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu. Premier Izraela stwierdził, że szczegóły propozycji zawieszenia broni przedstawionej przez Bidena są „niedokładne”, zacytowała turecka agencja informacyjna Anadolu.

„Zarys [propozycji rozejmowej] przedstawiony przez Bidena jest częściowy. Wojna zostanie wstrzymana w celu uwolnienia zakładników, a potem będziemy dyskutować” – powiedział Netanjahu. Jak dodał – „Są inne nieujawnione szczegóły. Moglibyśmy zaprzestać walki na 42 dni, aby ułatwić powrót zakładników, ale nie zrezygnujemy z celu, jakim jest całkowite zwycięstwo”.

Odmówił dyskusji na temat liczby więźniów palestyńskich, którzy zostaną uwolnieni w ramach proponowanej umowy o wypuszczeniu przez Hamas wziątych 8 października jeńców i zakładników. Jak stwierdził na ten temat – „Nie ustalono jeszcze liczby zakładników, którzy mają zostać uwolnieni w pierwszej fazie porozumienia”.

W piątek Biden powiedział, że Izrael przedstawił trójfazowe porozumienie, które zakończy działania wojenne w Gazie i zapewni uwolnienie zakładników przetrzymywanych w palestyńskiej eksklawie. Biden wezwał palestyńską organizację Hamas do przyjęcia propozycji, a ta wstępnie zaaprobowała propozycje. Natomiast nacjonalistyczni koalicjanci Netanjahu ostzegają go, że doprowadzą do upadku rządu w przypadku zatwierdzenia planu.

Biuro Netanjahu powtórzyło w piątek, że rząd zamierza kontynuować swoją zbrojną ofensywę w Strefie Gazy, dopóki wszystkie „cele” wojenne Tel Awiwu nie zostaną osiągnięte. Hamas ze swojej strony oświadczył, że „zareaguje pozytywnie na każdą propozycję obejmującą trwałe zawieszenie broni, całkowite wycofanie się [Izraela] ze Strefy Gazy, wysiłki na rzecz odbudowy, powrót wysiedleńców i sfinalizowanie kompleksowego porozumienia w sprawie wymiany zakładników”.

Według lokalnych władz ds. zdrowia w Gazie zginęło od rozpoczęcia konfliktu 36,4 tys. Palestyńczyków, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety i dzieci, a ponad 82,6 tys. innych zostało rannych. 

Skorygowana liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu z 7 października wynosi 1139 osób. Przy czym część zginęła na skutek interwencji izraelskiej armii. Co najmniej kilkadziesięciu Izraelczyków jest nadal przetrzymywanych przez Hamas. Wiadomo, że część wziętych pierwotnie do niewoli zakładników i jeńców zginęła w toku działań wojennych.

aa.com.tr/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply