Pierwszy szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej poza granicami tworzących ją państw odbędzie się w lutym Izraelu. Może posłużyć celom izraelskiego premiera Binajmina Netanjahu.

Informacje o szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu podał w poniedziałek izraelski dziennik “Haaretz” w artykule zatytułowanym “Izrael będzie gościł szczyt nacjonalistycznego bloku powstającego w Europie”. Pierwsze spotkanie liderów V4 poza jej granicami odbędzie się w Jerozolimie w dniach 18-19 lutego. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier poza spotkaniem z szefem izraelskiego rządu odwiedzą Ścianę Płaczu oraz Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem.

Autorka artykułu nie ma wątpliwości, że premier Izraela Binjamin Netanjahu będzie próbował wykorzystać szczyt Grupy Wyszehradzkiej do wzmocnienia swojej pozycji na scenie politycznej tego państwa przed rozpisanymi na 9 kwietnia przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Netanjahu uczestniczył w szczycie V4 w Budapeszcie w lipcu 2017 r. i już wówczas zapowiadano przeprowadzenie spotkania przywódców państw Europy Środkowej w Izraelu. Spotkanie jednak wielokrotnie przekładano.

Jednak goszczenie przedstawicieli Polski, Czech, Słowacji i Węgier ma być także metodą na rozgrywanie Unii Europejskiej i forsowanie w niej izraelskich interesów. Szczególnie w kontekście konfliktu z Palestyńczykami. Okupacyjna polityka Izraela w Palestynie budzi bowiem dystans i krytykę większość państwa europejskich.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywa swojego proizraelskiego stanowiska. Poseł tej partii i późniejszy wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak organizował w Sejmie grupę wspierającą Izrael w czasach gdy PiS był jeszcze w opozycji. Także w czasach rządów PiS w latach 2005-2007 partia ta przyjmowała proizraelskie stanowisko podobnie jak prezydent Lech Kaczyński.

haaretz.com/kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Oj, będzie się działo! Właśnie próbuję sobie wyobrazić miny Adera, Orbana, , Zemana, Babiśa, Kriski i Pellegriniego, jak Juda z Morawieckim padają plackiem przed obliczem Netanjahu. A ten w swojej łaskawości, obniży roszczenia o 2% (czyli do 98 mld zł), pod warunkiem spłaty tych roszczeń do końca roku i uczynienia Żydów współgospodarzami ziemi polskiej i zmiany nazwy państwa z RP na Polin. Będzie wesoło! :))

  • lp
   lp :

   @Medor Niestety, to nie żart lecz gorzka prawda. Jesteśmy zniewoleni i rozgrywani przez Żydów w myśl ich interesów. Nam nawet nie wolno upomnieć się o honor i prawdę, bo od razu rozlega wrzask na cały świat i wymyślanie od antysemitów, czego przykładów ostatnie czasy dostarczyły aż nadto.

 2. Bohdan Staszynski
  Bohdan Staszynski :

  trochę tak, jak w tym kawale z dzieciństwa:

  Pani w przedszkolu pyta dzieci, kim są ich rodzice z zawodu.
  Mały Andrzej mówi – mój tato to jest zegarmistrzem,
  Pani pyta – Naprawia zegarki?
  Andrzej – Nie, ale ciągle jeździ po wskazówki, to do USA, to do Tel Awiwu, to do Kijowa… a teraz ma zaproszenie do Izraela

 3. zefir
  zefir :

  Jeżeli państwa V4,czy szerzej międzymorza,chcą protekcji USA to będą ją miały na warunkach Izraela.Netanjahu to rozumie,dlatego potencjalnych podwładnych dla swoich interesów już rozgrywa.

 4. Kojoto
  Kojoto :

  Jeśli kolejne wybory wygra PO i PiS to trudno będzie mi dalej czuć się dumnym z Polskości. Co się stało z naszym Narodem. Rozumiem, że wymordowano elity, ale jakieś przecież przetrwały, a i dlaczego tamte dały się wymordować Sowietom i niemcom tak łatwo… i jeszcze jak widzę że nawet na forum Kresy.pl sowieciarze kłócą się z banderowcami to naprawdę się zastanawiam, ile zostało jeszcze z Polski…