Międzynarodowy Trybunał Karny zaniepokojony możliwymi zbrodniami wojennymi w Palestynie

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest zaniepokojony eskalacją przemocy na Bliskim Wschodzie i możliwością popełnienia tam zbrodni wojennych.

W środę na Twitterowym koncie MTK ukazało się oświadczenie prokurator trybunał Fatou Bensoudy. „Z wielkim zaniepokojeniem odnotowuję eskalację przemocy na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, a także w Strefie Gazy i wokół niej, a także możliwość popełnienia przestępstw podlegających Statutowi Rzymskiemu” – czytamy w komunikacie.

Bensouda zapowiedziała, że Biuro Prokuratora MTK będzie nadal monitorować rozwój sytuacji w tym obszarze i analizować każdą sprawę podlegającą jego jurysdykcji.

Przypomnijmy, że w marcu br. prokurator MTK ogłosiła oficjalne śledztwo w sprawie możliwych zbrodni wojennych popełnionych na terytoriach palestyńskich. Jako możliwych sprawców Bensouda wymieniła zarówno izraelską armię, jak i zbrojne ugrupowania palestyńskie, takie jak Hamas. Premier Izraela Binjamin Netanjahu zapowiedział, że jego kraj nie uzna jurysdykcji MTK.

Od kilku dni trwa eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jak podaje Reuters, według strony palestyńskiej od poniedziałku w wyniku nalotów Izraela w Strefie Gazy zginęło co najmniej 56 osób, w tym cywile.  Izraelskie służby medyczne podały, że w Izraelu od ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy zginęło 6 osób.

Izrael twierdzi, że zabił 16 członków zbrojnego skrzydła Hamasu, w tym dowódcę brygady w Gazie. „To dopiero początek” – powiedział premier Izraela Binjamin Netanjahu. Hamas potwierdził śmierć dowódcy i „innych przywódców i świętych wojowników”. Przywódca Hamasu Ismail Hanijja powiedział, że „konfrontacja z wrogiem jest otwarta”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Netanjahu: Izrael stanowczo odrzuca międzynarodową presję ws. wstrzymania budowy izraelskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz