Izraelski gabinet bezpieczeństwa zatwierdził plan nadawania podmiotowości administracyjnej 13 osiedlom żydowskim na okupowanym przez Zachodnim Brzegu Jordanu, głównym terytorium palestyńskim.

Nie chodzi w tym przypadku o nowe osiedla, ale o formalne upodmiotowienie w świetle prawa Izraela dotychczasowych filii innych jednostek osadniczych na palestyńskim terytorium okupowanym, nielegalnych w świetle prawa międzynarodowego. Informacja taka pojawiła się wkrótce po zatwierdzeniu stworzenia dziesiątek tysięcy nowych jednostek mieszkalnych dla Żydów na Zachodnim Brzegu, podała w niedzielę agencja Reutera.

„Kontynuujemy rewolucję normalizacji i regulacji w osiedlach. Zamiast się ukrywać i przepraszać – wciągamy flagę, budujemy i osiedlamy się. To kolejny ważny krok na drodze do rzeczywistej suwerenności w Judei i Samarii” – powiedział izraelski minister finansów Becalel Smotricz, używając izraelskiego terminu na określenie Zachodni Brzegu Jordanu, głównego palestyńskiego terytorium okupowanego.

Smotricz, przywódca radykalnej partii Religijny Syjonizm, sam urodził się w jednym z nielegalnych osiedli na okupowanym terytorium Syrii – Wzgórzach Golan. Jest zwolennikiem rozwijania żydowskiego osadnictwa na takich terytoriach a nawet aneksji terytoriów palestyńskich tak, jak jeszcze w 1981 r. Tel Awiw zrobił to właśnie ze Wzgórzami Golan.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli, a zdecydowana większość państw i ONZ uznaje je za nielegalne. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10 proc. populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na tych dwóch obszarach obok 2,7 milionów rdzennych palestyńskich mieszkańców.

W 1993 roku Izrael zawarł z Organizacją Wyzwolenia Palestyny porozumienie z Oslo, które zakładały utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego obok państwa izraelskiego. Izrael do dziś nie zrealizował jego postanowień. Zachodni Brzeg Jordanu nadal jest okupowany przez armię izraelską. W ramach tego porozumienia Jasir Arafat i jego OWP uznały istnienie Izraela.

W 1995 r. Izrael i Palestyńczycy zatwierdzili w ramach drugiego porozuemienia z Oslo funkcjonowanie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazu Autonomii Palestyńskiej. Jednak główne palestyńskie terytorium podzielono na strafy A, B i C. Ta ostatnia, stanowiąca większość terytorium Zachodniego Brzegu znajduje się pod wyłączną kontrolą władz Izraela, w stefie B Izraelczycy mają formalnie kompetencje w dziedzinie bezpieczeństwie. Jedynie strefa A jest teoretycznie pod pełną administracją władz Autonomii Palestyńskiej, w praktyce jednak i tam Izraelczycy prowadzą swoje oepracje jednostronnie.

reuters.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz