Izraelski minister obrony Joaw Galant spotkal się w środę z szefem sztabu sił zbrojnych. Tematem ich zebrania było ewentualne rozpoczęcie operacji zbrojnej przeciw Libanowi.

Jak podała Al Jazeera, minister obrony Izraela Yoav Galant spotkał się z szefem sztabu sił zbrojnych Izraela Herzim Halewim w celu „oceny sytuacji” północnego dowództwa armii. „Mamy obowiązek zmienić sytuację na północy i zapewnić bezpieczny powrót obywateli do domów i znajdziemy sposób, aby to zrobić” – powiedział Galant na spotkaniu z wojskowymi.

Al Jazeera podkreśla, że we wtorek wieczorem izraelscy urzędnicy rządowi zatwierdzili plany operacyjne wojny przeciwko Hezbollahowi w Libanie, stwierdzając, że kraj jest gotowy na wojnę na pełną skalę.

Organizacja polityczno-wojskowa libańskich szyitów, Hezbollah wkrótce po wybuchu wojny Izraela z Palestyńczykami w Strefie Gazy rozpoczęła ostrzały niskiej intensywności północnego pogranicza Izraela. Z czasem stawały się one coraz intensywniejsze. Podobnie jak izraelskie ataki na terytorium Libanu. W efekcie, nasilenie ostrzałów z Libanu stało się na tyle duże, że doszło do dość masowej ucieczki Izraelczyków z osiedli na północy kraju. Pod koniec maja zniszczenia szacowano na 930 budynków i instalacji mieszkaniowych w 86 osadach.

Ibrahim Musawi, członek libańskiego parlamentu z ramienia Hezbollahu, powiedział, że chociaż ugrupowanie nie chce wojny totalnej z Izraelem, jest gotowe ją prowadzić, jeśli zostanie jej „narzucona”.

„Hezbollah zawsze był gotowy.” – stwierdził Musawi. „Jesteśmy pod okupacją. Niektóre części naszego kraju są nadal pod okupacją… jesteśmy celem izraelskiej przemocy– powiedział Al Jazeerze. – Czy mieszkańcy Strefy Gazy chcieli tego, co robią Izraelczycy?“.

Co więcej, Mussawi powiedział, że winę za „eskalację” napięć z Hezbollahem ponosi Izrael. „Jesteśmy w defensywie. Wypełniamy rolę obrońcy naszego narodu” – stwierdził libański polityk.

Czytaj także: Rajdy izraelskiej armii na Zachodnim Brzegu Jordanu

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply