Izrael zablokował w niedzielę eksport palestyńskich produktów, które są transportowane za granicę przez Jordanię. Według ministra obrony Izraela Naftalego Bennetta jest to element sankcji nałożonych przez Izrael na Autonomię Palestyńską za próby gospodarczego uniezależnienia się od Izraela. – podała izraelska gazeta Ha-Arec.

Jak podaje Ha-Arec, w ostatnich latach Palestyńczycy kupowali od hodowców w Izraelu około 140 tys. cieląt rocznie o wartości prawie 300 mln dolarów. We wrześniu ub. roku władze Autonomii zakazały importu cieląc z Izraela w ramach prób osłabiania gospodarczych związków z Izraelem. Tel Awiw potraktował ten ruch jako naruszenie gospodarczej części porozumienia z Oslo z 1994 roku. Pierwszymi sankcjami odwetowymi było zabranie palestyńskim przedsiębiorcom przepustek i zezwoleń na handel, zatrzymywanie darowizn przekazywanych do Strefy Gazy i zakaz sprowadzania bydła, które Palestyńczycy importowali niezależnie do Strefy Gazy.

W grudniu ub. roku strony zgodziły się zakończyć bojkot swoich towarów, przy czym Autonomia Palestyńska miała sprowadzać cielęta z Izraela w ograniczonej liczbie. Sprzeciwili się takiemu porozumieniu izraelscy hodowcy, którzy zażądali wprowadzenia zakazu importu warzyw z Zachodniego Brzegu, by zmusić Palestyńczyków do dalszych ustępstw.

Tydzień temu Naftali Bennett nakazał blokadę importu produktów rolnych z Autonomii Palestyńskiej. W piątek ogłoszono, że od niedzieli 9 lutego wchodzi w życie dodatkowa sankcja – zakaz eksportu wszystkich palestyńskich produktów na światowe rynki przez granicę z Jordanią.

Izraelczycy ogłosili, że blokada zostanie zniesiona, jeśli Autonomia Palestyńska wycofa się z bojkotu izraelskiego bydła. Sankcje mają być stopniowo zwiększane, dopóki Palestyńczycy nie ustąpią.

Jak pisaliśmy, Zachodni Brzeg tylko formalnie podlega władzy Autonomii Palestyńskiej. W praktyce usiany jest nielegalnymi osiedlami żydowskich kolonistów, tak że większość obszaru Zachodniego Brzegu znajduje się pod kontrolą izraelskiej armii. Kontrola ta jest niezwykle restrykcyjna i realizowana przez szereg posterunków wojskowych rozlokowanych na drogach wewnątrz Zachodniego Brzegu oraz na granicy z Jordanią.

CZYTAJ TAKŻE: Lider żydowskich osadników krytykuje Kushnera: Wbił nóż w plecy Netanjahu

Kresy.pl / haaretz.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply