Iran nałożył sankcje na Trumpa i jego bliskich współpracowników

Ostatniego dnia urzędowania Donalda Trumpa Iran symbolicznie zrewanżował mu się za sankcje nakładane na ten kraj za kadencji odchodzącego prezydenta USA.

Jak podaje agencja Reutera, Iran umieścił we wtorek prezydenta USA Donalda Trumpa oraz kilku obecnych i byłych wysokich rangą urzędników USA na liście osób objętych sankcjami. Jak powiedział rzecznik irańskiego MSZ, Trump i inni urzędnicy zostali umieszczeni na czarnej liście „ze względu na ich rolę w działaniach terrorystycznych i przeciwko prawom człowieka” wymierzonych w Iran i jego obywateli. Według Izwiestii irańskie MSZ powołało się m.in. na fakt zabicia generała Kasema Sulejmaniego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Oprócz Trumpa irańskie sankcje objęły sekretarza stanu Mike’a Pompeo, byłego sekretarza obrony Marka Espera, p.o. sekretarza obrony Christophera Millera i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina. Inne osoby na „czarnej liście” to dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Gina Haspel, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, były wysłannik USA do Iranu Brian Hook, specjalny przedstawiciel Waszyngtonu w Iranie i Wenezueli Elliott Abrams oraz urzędnik Departamentu Skarbu ds. sankcji Andrea Gacki.

Posunięcie Teheranu umożliwia zajęcie wszelkich aktywów w Iranie osób objętych sankcjami. W związku z tym, że nic nie wiadomo o takich aktywach, nałożenie sankcji ma prawdopodobnie jedynie znaczenie symboliczne. Zdecydowano się na nie ostatniego dnia urzędowania Donalda Trumpa, który firmował działania USA wymierzone w Iran.

Administracja Trumpa nałożyła na irańskich urzędników, polityków i firmy sankcje po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego JCPOA z Iranem w 2018 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w styczniu 2020 r.  w odpowiedzi na zabicie gen. Sulejmaniego irański parlament uznał Pentagon i amerykańską armię za organizację terrorystyczną. Władze Iranu zapowiadały też oskarżenie Donalda Trumpa przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. W czerwcu władze Iranu wysłały listy gończe za 36 Amerykanami, których uznano za odpowiedzialnych za śmierć Sulejmaniego. Na czele listy ściganych znalazł się Donald Trump.

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz