W codziennej informacji o sytuacji na frontach wojny rosyjsko-ukraińskiej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że utrzymują się oznaki przygotowywania się Białorusi do udziału w inwazji na Ukrainę.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał we wtorek informację o sytuacji wojennej. Jak poinformowano, Rosja kontynuuje ofensywę przy wsparciu lotnictwa i broni precyzyjnego rażenia. „Główne wysiłki okupantów nadal koncentrują się na stworzeniu warunków do zdobycia Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola, Mikołajowa oraz wyjścia na granice administracyjne obwodów ługańskiego i donieckiego” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem ukraińskiego Sztabu Generalnego utrzymują się oznaki przygotowywania się Białorusi do przyłączenia się do działań wojennych po stronie Federacji Rosyjskiej. Ma o tym świadczyć częściowe przegrupowanie białoruskich wojsk lądowych i sił specjalnych. W obwodzie brzeskim ma znajdować się jedna białoruska batalionowa grupa taktyczna. W rejonie przejścia granicznego w Wilczy w obwodzie kijowskim są według strony ukraińskiej dwie białoruskie batalionowe, podobnie jak w rejonie Kirowa (Poleski Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny). Grupy batalionowe zostały stworzone z żołnierzy brygad desantowo-szturmowych z Brześcia i Witebska.

Według strony ukraińskiej stan gotowości bojowej tych jednostek został podwyższony, ale żołnierze nie chcą walczyć w wojnie po stronie rosyjskich sił zbrojnych i ich morale znacznie podupadło.

Przypomnijmy, że strona ukraińska od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej kilkakrotnie ostrzegała o białoruskich przygotowaniach do udziału w działaniach bojowych, lub wręcz o ich rozpoczęciu. Do wkroczenia sił białoruskich na terytorium Ukrainy jednak nie doszło. Jednocześnie białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko wielokrotnie zapewniał, że białoruska armia nie zaatakuje Ukrainy.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz