Rośnie produkcja i eksport białoruskiego przemysłu zbrojeniowego

Białoruska zbrojeniówka zwiększyła w 2017 roku produkcję i eksport broni.

Białoruski sektor zbrojeniowy zrealizował w ubiegłym roku więcej kontraktów niż rok wcześniej, o 25 proc. wzrosła jego produkcja. – podał w środę portal tut.by, powołując się na szefa Państwowego Wojskowo-Przemysłowego Komitetu Białorusi (Goskomwojenpromu) Olega Dwigajewa.

Podsumowując ubiegły rok Dwigajew chwalił się zakończonymi próbami zmodernizowanego systemu rakietowego „Polonez”, którego rakieta trafiła w cel z odległości 299 km. Jak mówił, kupnem tego systemu są zainteresowane niektóre państwa WNP, nie wykluczył także sprzedaży systemu innym krajom. Jako inny towar eksportowy Białorusi wymieniono systemy walki radioelektronicznej „Groza-S” zakładów KB „Radar”.

Według danych podanych przez Dwigajewa, białoruską broń kupuje 69 krajów świata. Jednym z głównych odbiorców jest Rosja, gdzie trafia m.in. produkcja mińskich zakładów produkujących pojazdy ciężarowe, ciągniki i podwozia, na bazie których powstają systemy obrony powietrznej i kompleksy rakietowe. Wozy opancerzone „Kajman” i V-1 Zakładów Remontowych 140 kupuje jeden z krajów afrykańskich.

Wartość eksportu białoruskiej zbrojeniówki wyniosła w 2017 roku ponad miliard dolarów, co stanowiło wzrost o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Oleg Dwigajew przypominał, że Białoruś od kilku lat zalicza się do dwudziestki największych dostawców broni na świecie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szef ONZ: Białoruś łamie embargo na dostawy broni

Kresy.pl / tut.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz