Rośnie produkcja i eksport białoruskiego przemysłu zbrojeniowego

Białoruska zbrojeniówka zwiększyła w 2017 roku produkcję i eksport broni.

Białoruski sektor zbrojeniowy zrealizował w ubiegłym roku więcej kontraktów niż rok wcześniej, o 25 proc. wzrosła jego produkcja. – podał w środę portal tut.by, powołując się na szefa Państwowego Wojskowo-Przemysłowego Komitetu Białorusi (Goskomwojenpromu) Olega Dwigajewa.

Podsumowując ubiegły rok Dwigajew chwalił się zakończonymi próbami zmodernizowanego systemu rakietowego „Polonez”, którego rakieta trafiła w cel z odległości 299 km. Jak mówił, kupnem tego systemu są zainteresowane niektóre państwa WNP, nie wykluczył także sprzedaży systemu innym krajom. Jako inny towar eksportowy Białorusi wymieniono systemy walki radioelektronicznej „Groza-S” zakładów KB „Radar”.

Według danych podanych przez Dwigajewa, białoruską broń kupuje 69 krajów świata. Jednym z głównych odbiorców jest Rosja, gdzie trafia m.in. produkcja mińskich zakładów produkujących pojazdy ciężarowe, ciągniki i podwozia, na bazie których powstają systemy obrony powietrznej i kompleksy rakietowe. Wozy opancerzone „Kajman” i V-1 Zakładów Remontowych 140 kupuje jeden z krajów afrykańskich.

Wartość eksportu białoruskiej zbrojeniówki wyniosła w 2017 roku ponad miliard dolarów, co stanowiło wzrost o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Oleg Dwigajew przypominał, że Białoruś od kilku lat zalicza się do dwudziestki największych dostawców broni na świecie.

CZYTAJ TAKŻE: Szef ONZ: Białoruś łamie embargo na dostawy broni

Kresy.pl / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply