Ćwiczenia sił atomowych przeprowadzane są w celu „bezwarunkowego zapewnienia suwerenności” Rosji i Białorusi. Są planowane na trzy etapy.

Rozpoczął się drugi etap ćwiczeń niestrategicznych sił nuklearnych – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Podczas szkoleń zostaną przećwiczone zagadnienia wspólnego szkolenia jednostek sił zbrojnych Rosji i Białorusi w zakresie bojowego użycia niestrategicznej broni jądrowej, poinformowała RBK.

„Ćwiczenia mają na celu utrzymanie gotowości personelu i wyposażenia jednostek do bojowego użycia niestrategicznej broni nuklearnej Rosji i Białorusi w celu bezwarunkowego zapewnienia suwerenności i integralności terytorialnej Państwa Związkowego” – przekazał rosyjski resort obrony.

Jeszcze 6 maja Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do ćwiczeń, podczas których ćwiczone będzie użycie taktycznej broni nuklearnej. Administracja Prezydenta Rosji tłumaczyła z kolei, że powodem manewrów były oświadczenia zachodnich polityków o „gotowości, a nawet zamiarze wysłania kontyngentów zbrojnych na Ukrainę”.

Następnego dnia Białoruś przeprowadziła sprawdzenie gotowości sił i środków przenoszenia taktycznej broni nuklearnej. Zastępca dowódcy Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Białorusi, Leonid Dawidowicz powiedział, że białoruska armia zakończyła pełny cykl szkolenia w zakresie użycia niestrategicznej broni nuklearnej. „Załogi są już gotowe, kadra inżynieryjno-techniczna też jest gotowa, samoloty są gotowe od dawna” – powiedział 2 czerwca Dawidowicz.

Zadeklarował on także, że podlegające mu siły niemal codziennie reagują na przeloty zachodnich samolotów rozpoznawczych wzdłuż swoich granic.

W sumie ćwiczenia atomowe składają się z trzech faz. Trzeci etap również odbędzie się z udziałem białoruskich wojskowych.

Dyrektor ds. nieproliferacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Pranay Vaddi, powiedział, że Rosja, Korea Północna i Chiny „rozbudowują i dywersyfikują swoje arsenały nuklearne w zawrotnym tempie, przy niewielkim lub żadnym zainteresowaniu kontrolą zbrojeń”. Vaddi zauważył, że Stany Zjednoczone być może będą musiały rozmieścić dodatkowe elementy arsenału nuklearnego, ponieważ może ona być potrzebna do odstraszania „przeciwników”.

Amerykański kwartalnik “Foreign Policy” jeszcze w marcu podał, że rosyjska taktyczna broń nuklearna znajduje się już na Białorusi.

rbc.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply