Deputowany Izby Reprezentantów czyli izby niższej białoruskiego parlamentu, Igor Marzaliuk ujawnił, że istnieje 17 projektów nowej konstytucji Białorusi.

Wystąpienie Marzaliuka z jego spotkania z wyborcami w Mohylewie, jakie odbyło się 5 listopada opublikował portal Reform.by. Spotkanie zorganizowano w ramach kampanii przed wyborami do Izby Reprezentantów jaki odbędą się na Białorusi 17 listopada. Zwracając się do zebranych w języku białoruskim, Marzaliuk powiedział – “A teraz najważniejsze czym będzie zajmować się nowy parlament i czym będę zajmował się ja jeśli okażecie mi zaufanie. My jeszcze nie odczuwamy, że znajdujemy się na przełomie epok. Białoruś w ciągu 25 lat [od czasu objęcia władzy przez Łukaszenkę] przeszła bardzo długą, skomplikowaną, ciężką i absolutnie niejednoznaczną drogę. Razem z tym utrzymaliśmy państwo ze wszystkimi jego atrybutami. Potrafiliśmy uniknąć upadku. Ale my użyliśmy tych zasobów, powiedzmy tak, zasobów sowieckich, które były”.

Jak uściślił – “Dlatego najważniejsze zadanie dla parlamentu, dla tych którzy przyjdą – to praca nad nową wersją konstytucji, nad nowym modelem systemu politycznego. Jest jasne, że wszystko to będzie odbywać się przez referendum. Jasne, że wszystko to będzie zachodzić z uwzględnieniem poglądów absolutnej większości społeczeństwa”.

Deputowany, którego Reform.by opisuje jako stojącego blisko prezydenta Aleksandra Łukaszenki, mówił o gruntowanych zmianach jakie czekają społeczeństwo. “Ogólnie zmieniło się społeczeństwo. Nauczyciele oczywiście to czują. W swoich audytoriach oni czują to bardzo dokładnie. Jest już kilkadziesiąt tysięcy dolarowych, legalnych milionerów. Tylko w samym Mińsku. Masa ludzi, którzy zajmują się małym średnim biznesem. Mądre państwo rozumie zmianę tej struktury, rozumie, że trzeba zmieniać i system polityczny, w tym zmieniać konstytucję. Z uwzględnieniem tych niuansów”.

Marzaliuk przekazał ciekawą informację w tej kwestii – “Na dziś jest 17 różnych wersji aktu konstytucyjnego”. Jak dodał – “Najważniejsze konstytucyjne zmiany to ponowny podział funkcji władczych, to jest więcej władzy parlamentu, który będzie kontrolował premiera i cały rząd, to reforma administracyjno-terytorialna, reforma samorządu lokalnego”. Wypowiedział nawet deklarację, że władze Białorusi “będą iść na większą liberalizacją, większą wolność w tym kierunku. Dla nas najważniejsze – zachować białoruską państwowość, uczynić Białoruś w pełni legitmizowanym, adekwatnym państwem w świecie, uznawanym przez wszystkich”.

Reform.by przypomina, że białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenko jeszcze w kwietniu bieżącego roku zadeklarował, że polecił urzędnikom swojej administracji przygotować projekt zmian konstytucyjnych. W maju białoruski przywódca zadeklarował – “W najbliższym czasie Białoruś będzie miała nową konstytucję, bądź zostaną wprowadzone zmiany do obowiązującej konstytucji”.

reform.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply