Deputowany Izby Reprezentantów czyli izby niższej białoruskiego parlamentu, Igor Marzaliuk ujawnił, że istnieje 17 projektów nowej konstytucji Białorusi.

Wystąpienie Marzaliuka z jego spotkania z wyborcami w Mohylewie, jakie odbyło się 5 listopada opublikował portal Reform.by. Spotkanie zorganizowano w ramach kampanii przed wyborami do Izby Reprezentantów jaki odbędą się na Białorusi 17 listopada. Zwracając się do zebranych w języku białoruskim, Marzaliuk powiedział – „A teraz najważniejsze czym będzie zajmować się nowy parlament i czym będę zajmował się ja jeśli okażecie mi zaufanie. My jeszcze nie odczuwamy, że znajdujemy się na przełomie epok. Białoruś w ciągu 25 lat [od czasu objęcia władzy przez Łukaszenkę] przeszła bardzo długą, skomplikowaną, ciężką i absolutnie niejednoznaczną drogę. Razem z tym utrzymaliśmy państwo ze wszystkimi jego atrybutami. Potrafiliśmy uniknąć upadku. Ale my użyliśmy tych zasobów, powiedzmy tak, zasobów sowieckich, które były”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak uściślił – „Dlatego najważniejsze zadanie dla parlamentu, dla tych którzy przyjdą – to praca nad nową wersją konstytucji, nad nowym modelem systemu politycznego. Jest jasne, że wszystko to będzie odbywać się przez referendum. Jasne, że wszystko to będzie zachodzić z uwzględnieniem poglądów absolutnej większości społeczeństwa”.

Deputowany, którego Reform.by opisuje jako stojącego blisko prezydenta Aleksandra Łukaszenki, mówił o gruntowanych zmianach jakie czekają społeczeństwo. „Ogólnie zmieniło się społeczeństwo. Nauczyciele oczywiście to czują. W swoich audytoriach oni czują to bardzo dokładnie. Jest już kilkadziesiąt tysięcy dolarowych, legalnych milionerów. Tylko w samym Mińsku. Masa ludzi, którzy zajmują się małym średnim biznesem. Mądre państwo rozumie zmianę tej struktury, rozumie, że trzeba zmieniać i system polityczny, w tym zmieniać konstytucję. Z uwzględnieniem tych niuansów”.

Marzaliuk przekazał ciekawą informację w tej kwestii – „Na dziś jest 17 różnych wersji aktu konstytucyjnego”. Jak dodał – „Najważniejsze konstytucyjne zmiany to ponowny podział funkcji władczych, to jest więcej władzy parlamentu, który będzie kontrolował premiera i cały rząd, to reforma administracyjno-terytorialna, reforma samorządu lokalnego”. Wypowiedział nawet deklarację, że władze Białorusi „będą iść na większą liberalizacją, większą wolność w tym kierunku. Dla nas najważniejsze – zachować białoruską państwowość, uczynić Białoruś w pełni legitmizowanym, adekwatnym państwem w świecie, uznawanym przez wszystkich”.

Reform.by przypomina, że białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenko jeszcze w kwietniu bieżącego roku zadeklarował, że polecił urzędnikom swojej administracji przygotować projekt zmian konstytucyjnych. W maju białoruski przywódca zadeklarował – „W najbliższym czasie Białoruś będzie miała nową konstytucję, bądź zostaną wprowadzone zmiany do obowiązującej konstytucji”.

reform.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz