Białoruś odpowiada na sankcje USA

W odpowiedzi na amerykańskie sankcje Białoruś redukuje personel dyplomatyczny i administracyjno-techniczny misji dyplomatycznej USA – poinformował w czwartek rzecznik MSZ Białorusi Anatolij Głaz.

Jak podał w czwartek Interfax, do białoruskiego MSZ został dzisiaj wezwany charge d’affaires USA na Białorusi, któremu zakomunikowano działania odwetowe za sankcje USA. Obejmują one redukcję personelu dyplomatycznego i administracyjno-technicznego amerykańskiej misji dyplomatycznej, zaostrzenie procedur wizowych i ograniczenie pracy amerykańskich specjalistów na Białorusi na czas określony.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Głaz poinformował też, że Mińsk cofa zgodę na działanie na Białorusi dla amerykańskiej agencji pomocy zagranicznej – USAID.

Jednocześnie rzecznik zapewnił, że Mińsk nie jest skłonny do eskalacji ze Stanami Zjednoczonymi i jest gotowy do kontynuacji kontaktów „na zasadach równoprawności”.

Przypomniał, że 3 czerwca „zaczęły obowiązywać ogłoszone wcześniej jednostronne sankcje USA wobec kilku białoruskich przedsiębiorstw petrochemicznych”.

Amerykańskie sankcje, które zaczęły obowiązywać od 3 czerwca Głaz nazwał „działaniami nielegalnymi”, które są „sprzeczne z prawem międzynarodowym” i mają na celu „wywarcie presji na suwerenne państwo” i uderzą jedynie w „zwykłych obywateli”.

W kwietniu br. Stany Zjednoczone zapowiedziały nałożenie od 3 czerwca sankcji na dziewięć białoruskich państwowych przedsiębiorstw: Biełnieftiechim i jego amerykańską filię, Biełszyna, Naftan, Grodno Azot, Grodno Chimwołokno, Łakokraska, Połock Fiberglass i Białoruski Naftowy Dom Handlowy.

Sankcje na te przedsiębiorstwa zostały zawieszone jeszcze w 2016 r. w czasie ocieplenia relacji na linii Waszyngton-Mińsk.

Pod koniec maja br. rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki mówiła, że obywatele USA będą mieli zakaz uczestniczenia w transakcjach z firmami objętymi sankcjami.

Kresy.pl / Interfax / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz