Na początku kwietnia w Kazachstanie odnotowano rekordowy poziom dobowy zakażeń wirusem SARS CoV-2.

3 kwietnia dobowa liczba wykrytych nowych zakażeń koronawirusem sięgnęła w Kazachstanie 2122 przypadków. Choć z perspektywy Polski wydaje się niewysoka dla środkowoazjatyckiej republiki to rekordowy poziom od początku pandemii. Drugi z rzędu, bowiem dzień wcześniej odnotowano 2077 nowych zakażeń. Najwięcej w południowym mieście Ałmaty oraz w stolicy Nur-Sułtanie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Tak wysokie dobowe przyrosty zakażonych nie występowały nawet w czasie drugiej fali pandemii jaka w Kazachstanie nastąpiła w styczniu. Podobny poziom notowano natomiast w czasie pierwszej fali – w lipcu zeszłego roku. 9 lipca w Kazachstanie odnotowano 1962 przypadki zakażenia i aż do bieżącego miesiąca to był rekordowy poziom.

Taka sytuacja epidemiologiczna wywołała zaniepokojenie władz. Specjalne posiedzenie poświęcone tej kwestii zwołał 2 kwietnia sam prezydent Kasym-Żomart Tokajew. Poirytowany przywódca krytykował urzędników za bardzo wolne tempo szczepień w kraju. „Po dwóch miesiącach zaszczepionych zostało mniej niż 0,2 procenta ludności! Teraz muszę negocjować z szefami innych państw w sprawie dodatkowych dostaw szczepionki… Jesteśmy zmuszeni zgodzić się na niekorzystne warunki handlowe i finansowe w celu przyspieszenia dostaw.” – przyznał Tokajew, którego zacytowała agencja informacyjna Fergana News.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent zwrócił się wprost do ministra ochrony zdrowia Aleksieja Coja i stwierdził, że ten początkowo pracował dobrze, ale w ostatnim okresie „wyraźnie zmniejszył obroty”. Tokajew podkreślił konieczność przyspieszenia szczepień. „W ciągu kwietnia powinniście dokonać przełomu. Inaczej nastąpi decyzja kadrowa, która was mocno rozczaruje. To dotyczy nie tylko ministra ochrony zdrowia, ale i całego rządu” – podsumował przywódca.

Od początku pandemii w Kazachstanie odnotowano 258 917 przypadków zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Zmarło 3156 obywateli chorych na COVID-19.

Czytaj także: Wysokie tempo szczepień na Węgrzech pozwala na luzowanie obostrzeń

fergana.news/worldometers.info/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz