Zdjęcia satelitarne wskazują, że w ośrodku w Pjongbjon zbudowano nową stację pomp wody chłodzącej, kilka nowych budynków, dokończono budowę zbiornika wody chłodzącej i możliwe laboratorium radiochemiczne.

Korea Północna modernizuje ośrodek w Jongbjon, jedyne znane północnokoreańskie centrum badań jądrowych. Dzieje się to pomimo obietnic denuklearyzacji i porozumienia w tej sprawie z Donaldem Trumpem. – podała w czwartek CNBC powołując się na 38 North, amerykańską stronę internetową zajmującą się analizami sytuacji w Korei Północnej.

Zdjęcia satelitarne uzyskane przez 38 North wskazują, że władze w Pjongjangu dokonują wielu usprawnień ośrodka w Pjongbjon „w szybkim tempie”.

Uważa się, że usprawnienia obejmują nową stację pomp wody chłodzącej, kilka nowych budynków, dokończenie budowy zbiornika wody chłodzącej i możliwe laboratorium radiochemiczne.

Doniesienia o rozbudowie ośrodka w Pjongbjon pojawiły się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak Kim Dzong Un oraz Donald Trump podpisali wSingapurze porozumienie o denuklearyzacji półwyspu w zamian za amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. Porozumienie było krytykowane za ogólnikowość i brak konkretnych zobowiązań Korei Północnej.

Jak napisała w środę na Twitterze szefowa 38 North Jenny Town, sytuacja związana z Pjongbjon pokazuje, że jest potrzebne „rzeczywiste porozumienie” z Koreą Północną a nie „oświadczenie o wzniosłych celach”.

38 North zaznaczyło jednak, że prace w ośrodku w Pjongbjon nie powinny być postrzegane jako mające znaczący wpływ na zobowiązanie Korei Północnej do denuklearyzacji. Według tej strony mamy do czynienia z normalnym biegiem spraw, co mogą zatrzymać dopiero dyrektywy płynące z Pjongjangu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kim: 10, Trump: 0

Kresy.pl / CNBC

Korea Północna „szybko” rozbudowuje swój ośrodek badań jądrowych
Oceń ten artykuł

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz