Zdjęcia satelitarne wskazują, że w ośrodku w Pjongbjon zbudowano nową stację pomp wody chłodzącej, kilka nowych budynków, dokończono budowę zbiornika wody chłodzącej i możliwe laboratorium radiochemiczne.

Korea Północna modernizuje ośrodek w Jongbjon, jedyne znane północnokoreańskie centrum badań jądrowych. Dzieje się to pomimo obietnic denuklearyzacji i porozumienia w tej sprawie z Donaldem Trumpem. – podała w czwartek CNBC powołując się na 38 North, amerykańską stronę internetową zajmującą się analizami sytuacji w Korei Północnej.

Zdjęcia satelitarne uzyskane przez 38 North wskazują, że władze w Pjongjangu dokonują wielu usprawnień ośrodka w Pjongbjon „w szybkim tempie”.

Uważa się, że usprawnienia obejmują nową stację pomp wody chłodzącej, kilka nowych budynków, dokończenie budowy zbiornika wody chłodzącej i możliwe laboratorium radiochemiczne.

Doniesienia o rozbudowie ośrodka w Pjongbjon pojawiły się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak Kim Dzong Un oraz Donald Trump podpisali wSingapurze porozumienie o denuklearyzacji półwyspu w zamian za amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. Porozumienie było krytykowane za ogólnikowość i brak konkretnych zobowiązań Korei Północnej.

Jak napisała w środę na Twitterze szefowa 38 North Jenny Town, sytuacja związana z Pjongbjon pokazuje, że jest potrzebne „rzeczywiste porozumienie” z Koreą Północną a nie „oświadczenie o wzniosłych celach”.

38 North zaznaczyło jednak, że prace w ośrodku w Pjongbjon nie powinny być postrzegane jako mające znaczący wpływ na zobowiązanie Korei Północnej do denuklearyzacji. Według tej strony mamy do czynienia z normalnym biegiem spraw, co mogą zatrzymać dopiero dyrektywy płynące z Pjongjangu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kim: 10, Trump: 0

Kresy.pl / CNBC

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz