Zdjęcia satelitarne wskazują, że w ośrodku w Pjongbjon zbudowano nową stację pomp wody chłodzącej, kilka nowych budynków, dokończono budowę zbiornika wody chłodzącej i możliwe laboratorium radiochemiczne.

Korea Północna modernizuje ośrodek w Jongbjon, jedyne znane północnokoreańskie centrum badań jądrowych. Dzieje się to pomimo obietnic denuklearyzacji i porozumienia w tej sprawie z Donaldem Trumpem. – podała w czwartek CNBC powołując się na 38 North, amerykańską stronę internetową zajmującą się analizami sytuacji w Korei Północnej.

Zdjęcia satelitarne uzyskane przez 38 North wskazują, że władze w Pjongjangu dokonują wielu usprawnień ośrodka w Pjongbjon „w szybkim tempie”.

Uważa się, że usprawnienia obejmują nową stację pomp wody chłodzącej, kilka nowych budynków, dokończenie budowy zbiornika wody chłodzącej i możliwe laboratorium radiochemiczne.

Doniesienia o rozbudowie ośrodka w Pjongbjon pojawiły się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak Kim Dzong Un oraz Donald Trump podpisali wSingapurze porozumienie o denuklearyzacji półwyspu w zamian za amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. Porozumienie było krytykowane za ogólnikowość i brak konkretnych zobowiązań Korei Północnej.

Jak napisała w środę na Twitterze szefowa 38 North Jenny Town, sytuacja związana z Pjongbjon pokazuje, że jest potrzebne „rzeczywiste porozumienie” z Koreą Północną a nie „oświadczenie o wzniosłych celach”.

38 North zaznaczyło jednak, że prace w ośrodku w Pjongbjon nie powinny być postrzegane jako mające znaczący wpływ na zobowiązanie Korei Północnej do denuklearyzacji. Według tej strony mamy do czynienia z normalnym biegiem spraw, co mogą zatrzymać dopiero dyrektywy płynące z Pjongjangu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kim: 10, Trump: 0

Kresy.pl / CNBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz