Izba niższa japońskiego parlamentu uchwaliła zestaw kar za łamanie ograniczeń jakie władze nałożyły by powstrzymać szerzenie się koronawirusa.

Jak podał portal dziennika “The Japan Times” izba niższa japońskiego parlamentu uchwaliła w środę dwie ustawy odnoszącego się do walki z epidemią koronawirusa SARS CoV-2. Nowe przepisy umożliwią nakładanie kar finansowych na przedsiębiorstwa, które nie ograniczą swojego funkcjonowania w zgodzie ze strategią walki z epidemią. Umożliwią wymierzanie takich kar również osobom, które nie chcą poddać się hospitalizacji po stwierdzeniu koronawirusa lub odmawiają przeprowadzenia testu na jego nosicielstwo.

Przepisy uchwalone w środę przez Diet wprowadzają też przymusową izolację przyjeżdżających do Japonii w specjalnych ośrodkach państwowych o ile samodzielnie nie zadbali oni o 14-dniową kwarantannę po przybyciu do tego państwa. “The Japan Times” podkreślił, że nowe przepisy zostały przyjęte przez parlament dzień po tym gdy premier Yoshihide Suga ogłosił przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze 10 prefektur do 7 marca. Wśród objętych nim miast są Tokio i Osaka.

Kary dla przedsiębiorstw, które w warunkach stanu wyjątkowego nie skracają czasu pracy lub nie przerywają jej całkowicie w razie takiego zarządzenia, mogą dochodzić do 300 tys. jenów (równowartość prawie 11 tys. zł). W przypadku braku realizacji regulacji nakładanych przez władze lokalne bez stanu wyjątkowego, ale na trzecim poziomie alarmu epidemiologicznego przewidziano kary do 200 tys. jenów (7,3 tys. zł).

 

Osoby, które będąc zakażonymi odmówią izolacji bądź hospitalizacji lub osoby podejrzane o nosicielstwo a odmawiające przeprowadzenia testu mogą zostać obłożone grzywną do 500 tys. jenów (ponad 18 tys. zł).

Czytaj także: Japonia: Sztuczna inteligencja ma pomóc w podniesieniu wskaźnika urodzin

japantimes.co.jp/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply