Po spotkaniu z prezydentem USA premier Japonii Yosihire Suga powiedział, że jego państwo nie zamierza walczyć w przypadku działań militarnych Pekinu wobec Tajwanu.

Suga gościł w piątek w Białym Domu gdzie spotkał się z jego lokatorem. Wydane po spotkaniu wspólne oświadczenie dwóch przywódców zawierało odniesienie do Tajwanu. Jednak po powrocie do kraju japoński premier otwarcie powiedział, że jego państwo nie zamierza walczyć z Chińską Republiką Ludową o Tajwan.

W oświadczeniu Sugi i Bidena znalazł się apel o “pokój i stabilność” w Cieśninie Tajwańskiej, ale też deklaracja oporu przeciw “zastraszaniu” nieuznawanych władz z Tajpej.

We wtorek Suga wystąpił na forum japońskiej izby parlamentarnej – Dietu, w której odpowiadał na pytania deputowanych. W trakcie debaty jeden z opozycyjnych parlamentarzystów poprosił o konkretną informację na czym ma polegać zaangażowanie Japonii na Tajwanie. Premier odpowiedział, że “w ogóle nie zakłada ono zaangażowania militarnego”, zacytował w środę portal dziennika “South China Morning Post”.

Dziennik przypomina, że konstytucja Japonii i tak zabrania używania jej Sił Samoobrony w celu innym niż obrony terytorium państwowego, jednak mogłyby one wesprzeć amerykańskie operacje na Tajwanie i wokół niego wypełniając zadania pomocnicze, na przykład logistyczne.

 

Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem. Dopiero w 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Czytaj także: W wyborach na Tajwanie zwyciężył antypekiński kandydat

scmp.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply