W Chinach gotowy jest pierwszy blok energetyczny elektrowni Shanghaimiao, która będzie spalać węgiel.

Jak podał w środę portal Wnp.pl elektrownia Shanghaimiao ma składać się z czterech bloków energetycznych. Portal poinformował, że pierwszy z nich został już ukończony. Jego moc to 1000 megawatów. Dla przesyłania energii z elektrowni konieczna stała się budowa linii znoszącej ultrawysokie napięcie.

Spółka jaka zarządza elektrownią Guodian Power Shanghaimiao Corporation jest spółką-córką państwowego koncernu China Energy Investment. Dla efektywności zlokalizowano ją Ordos, w zagłębiu węglowym w prowincji Mongolia Wewnętrzna. Chińczycy twierdzą, że nowoczesna technologia zastosowana w nowej elektrowni zapewni maksymalną możliwą efektywność zużycia węgla i wody.

Niemniej inwestycja wzbudza kontrowersje w państwach zachodnich. Władze Chińskiej Republiki Ludowej zadeklarowały odchodzenie od emisyjnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, ale restrukturyzacja sektora energetycznego w tym kierunku ma rozpocząć się dopiero w 2025 r. Tymczasem tylko w bieżącym roku moc energii produkowanej z węgla zwiększy się w Chinach o 9 proc., jak twierdzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Przed 2025 r. Chińczycy chcą zbudować elektrownie węglowe o łącznej mocy 150 gigawatów, przypomina Wnp.pl. ChRL jest na pierwszym miejscu pod względem budowy elektrowni węglowych.

Czytaj także: Rząd PiS obraduje nad ustępstwami wobec Czech i UE w sprawie kopalni “Turów”

wnp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply