Australia i Japonia zdecydowały się pogłębić współpracę wywiadowczą. Uzgodnienia takie zawarli premierzy dwóch państw.

Po rozmowach w Perth premier Australii Anthony Albanese i jego japoński odpowiednik Fumio Kishida podpisali wspólną deklarację, w której Japonia i Australia zgodziły się pogłębić trójstronne stosunki bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi oraz podjąć działania “przeciwko państwom naruszającym międzynarodowe zasady i normy” – podał w sobotę “The Japan Times”.

„Ta przełomowa deklaracja wysyła silny sygnał do regionu o naszym strategicznym sojuszu” – powiedział Albanese chwaląc dokument określony mianem “Wspólnej Deklaracji o Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa”. Kishida powiedział z kolei, że deklaracja stanie się „kompasem” wskazującym drogi współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony między Japonią i Australią „przez następną dekadę”.

W 2007 roku premier Shinzo Abe i australijski premier John Howard podpisali dokument, który uznawał „wspólne interesy strategiczne i korzyści w zakresie bezpieczeństwa zawarte w ich stosunkach sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi”.

W ramach nowego porozumienia oba kraje uzgodniły, że siły wojskowe będą szkolić się razem w północnej Australii oraz „rozszerzą i wzmocnią współpracę w zakresie obrony, dzielenia się danymi wywiadowczymi”, powiedzieli japońskiej gazecie australijscy urzędnicy.

W nowej deklaracji Kishida, który w piątek rozpoczął trzydniową wizytę w Australii, wraz z Albanese potwierdził znaczenie „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” co jest sformułowaniem wymierzonym w roszczenia Chin wobec obszarów Morza Południowochińskiego.

W deklaracji nie padła co prawda nazwa Chin, gdyż obaj przywódcy mogą być zainteresowani obserwowaniem ewentualnych zmian w polityce zagranicznej Pekinu po reelekcji Xi Jingpinga jako sekretarza generalnego partii komunistycznej. Jednak w osobnym oświadczeniu Kishida i Albanese potwierdzili znaczenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, jednocześnie wyrażając dystans wobec chińskiej próby przystąpienia do umowy o wolnym handlu – Partnerstwa Transpacyficznego.

“Przymus gospodarczy i nieuzasadnione restrykcyjne praktyki handlowe są sprzeczne z celami i wysokimi standardami” porozumienia, można przeczytać w oświadczeniu dwóch premierów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jeśli chodzi o sferę wywiadu, to ani Australia, ani Japonia nie mają służb wywiadowczych rozbudowanych na tyle, by grać w pierwszej lidze światowego szpiegostwa. Szczególnie ten drugi kraj nie rozbudowanej służby wywiadu. Jednak według eksperta Bryce’a Wakefielda Australia i Japonia dysponują potężnymi sensorami i możliwościami geoprzestrzennymi — elektronicznym podsłuchem i zaawansowanymi technologicznie satelitami, które zapewniają bezcenne informacje o przeciwnikach.

Wakefield, dyrektor Australijskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, powiedział, że umowa może mieć również szersze znaczenie, zapewniając Japonii schemat dla pogłębienia więzi wywiadowczych z krajami takimi jak Wielka Brytania.

Niektórzy komentatorzy postrzegają nawet porozumienie jako kolejny krok w kierunku przyłączenia się Japonii do potężnego “sojuszu pięciu oczu” – sieci dzielących się danymi wywiadowczymi służb Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To „epokowe wydarzenie, dzięki któremu Japonia może dzielić się (sygnalizować dane wywiadowcze) z obcym państwem innymi niż Stany Zjednoczone” – powiedział Ken Kotani, ekspert od historii japońskiego wywiadu na Uniwersytecie Nihon. Dodał, że wzmocni to ramy „kwadratu”, który obejmuje również Indie i Stany Zjednoczone, i będzie postrzegane jako pierwszy krok do przystąpienia Japonii do  “sojuszu pięciu oczu”.

Jednak “The Japan Times” pisze o dystansie sojuszników przed wymienianiem najbardziej tajnych informacji w związku z niewielką szczelnością japońskich służb specjalnych.

Podpisana w Perth deklaracja jest kolejnym krokiem konsolidacji państw kontestujących pozycję Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2020 roku Australia w coraz większym stopniu wkomponowuje się w działania rywali Chin takich jak USA, Japonia. W 2020 r. premier Australii uzgodnił w Tokio umowę o współpracy wojskowej z Japonią.

Z kolei rok temu Australia wraz z USA i Wielką Brytanią ogłosiła nowy format ściślejszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w postaci AUKUS.

thejapanatimes.co.jp/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply