Prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow dokonał przeglądu samolotów bojowych.

Jak zaznaczyła państwowa agencja informacyjna tego państwa Turkmenistan Siegodnia Berdymuhamedow „przydając duże znaczenie zdrowemu trybowi życia”, przeprowadziwszy rano „zaprawę” biegając i jeżdżąc na rowerze, przybył w niedzielę do bazy lotniczej w wilajecie balkanskim. Na miejscu przeprowadził inspekcję. Tradycyjnie już towarzyszyli mu oficerowie pilnie notujący jego uwagi.

Turkmenistan Siegodnia twierdzi, że w bazie stały nowe maszyny nabyte przez miejscowe siły powietrzne. Berdymuhamedow wysłuchał raportu sekretarza Państwowej Rady Obrony, wicepremiera Czarymyrata Amanowa, a potem szczegółowych informacji technicznych o samolotach. „W doktrynie wojennej Turkmenistanu, noszącej wyłącznie obronny charakter i w pełni odpowiadającej zasadzie neutralności, jako główne zadanie określone zostało zabezpieczenie pokoju i spokoju wewnątrz kraju” – podkreśliła agencja.

W obecności ministra obrony Begencza Gundogdyjewa przywódca oglądał brazylijski samolot Embraer A-29B Super Tucano, który, jak podał portal Chronika Turkmenistana, został dostarczony do tego państwa w maju bieżącego roku. Następnie obejrzał jeszcze świeższy nabytek, dostarczony w czerwcu samolot transportowy włoskiej produkcji C-27J NG Spartan, a także samolot Aermacchi M-346 produkowany przez ten sam koncern Alenia. Nie wiadomo ile nowych samolotów nabył Turkmenistan. W reportażu widoczne były po dwa Aermacchi M-346 i C-27J NG Spartan oraz jeden Embraer A-29B Super Tucano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Po  objerzeniu samolotów Berdymuhamedow ubrał skafander pilota i wsiadł do kabiny pierwszej z tych maszyn. „Przed wprawieniem samolotu w ruch głowa państwa skrupulatnie wykonywała wstępne czynności podejmowane w takich przypadkach. Kilka minut później, z ryczącymi silnikami odrzutowymi, samolot bojowy wzbija się w niebo. W ciągu kilku sekund samolot kierowany przez głowę państwa osiągnął wymaganą wysokość, na której wykonał kilka wiraży.” – zrelacjonowała państwowa agencja. Według niej prezydent miał sam wykonać manewr lądowania.

Berdymuhamedow prezentuje się wobec swojego społeczeństwa jako człowiek wielu talentów. Wobec swoich obywateli promował już uprawianie sportów. Dał się też poznać jako kompozytor i pianista, a także doskonały żołnierz. Oficjalnie jest też autorem kilkudziesięciu książek o bardzo szerokim zakresie tematycznym.

tdh.gov.tm/hronikatm.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz