Trzy największe miasta Kazachstanu mają zostać już wkrótce objęte zasięgiem sieci telekomunikacyjnej piątek generacji, zapowiada narodowy operator.

Portal Wnp.pl podał w piątek informację, że kazachski operator telekomunikacyjny Kazakhtelecom JSC planuje szybkie objęcie siecią 5G trzech największych miast kraju: stolicy Nur-Sułtana, dawnej stolicy Ałmaty oraz Szymketu. Przedsiębiorstwo to jest kontrolowane przez państwo, 51 proc. udziałów w nim należy do Funduszu Bogactwa Narodowego. Infrastruktura 5G miałaby powstać w trzech miastach do końca bieżącego roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kazachstan będzie rozwijał swoją sieć telekomunikacyjną, choć obecne struktury gospodarcze nie nakładają na władze takiego wymogu. Według dyrektora finansowego Kazakhtelecom JSC obecne prędkości przesyłu w ramach sieci internetu są wystarczające dla systemów instytucji i przedsiębiorstw działających w środkowazjatyckiej republice, mimo to Kazachstan chce być pionierem nowej technologii, tak jak był nim w przypadku poziomu 4G. Kazachski rząd wymienia  swoje państwo jako jedyne obok Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Szwajcarii i Estonii, które realizują już „programy pilotażowe” w zakresie 5G.

Jak podaje wnp.pl, partnerem Kazachstanu w tworzeniu sieci 5G będzie prawdopodobnie koncern Ericsson. Wstępny protokół w tej sprawie został podpisany z tą firmą jeszcze w lutym, w czasie barcelońskiego MobileWorldCongress 2019.

Czytaj także: Kazachstan zaczyna zmiany

wnp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz