Dziennik „Washington Post” twierdzi, że administracja Donalda Trumpa rozważa przeprowadzenie kolejnego zbrojnego ataku na syryjską armię.

Armia amerykańska przeprowadziła już rakietowy atak na jedną z syryjskich baz lotniczych w kwietniu zeszłego roku. Prezydent Trump uzasadniał wówczas ten atak twierdzeniami o użyciu przez syryjską armię broni gazowej. Także obecnie, jak twierdzi „Washington Post”, Amerykanie zamierzają uderzyć w Syrię pod tym samym pretekstem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Amerykanie opierają się na danych z opanowanej przez ugrupowania antyrządowe Wschodniej Ghuty, gdzie miało dojść do użycia broni chemicznej 25 lutego. Według raportu przygotowanego dla Trumpa, syryjska armia miała już siedmiokrotnie w tym roku użyć gazów bojowych. Władze Syrii stanowczo zaprzeczają oskarżeniom o używanie broni chemicznej twierdząc, że oskarżenia te są wysuwane przez aktywistów powiązanych z antyrządowymi ugrupowaniami zbrojnymi oraz Syryjsko-Amerykańskie Stowarzyszenia Medyczne (SAMS).  Ta ostatnia organizacja twierdzi, że ataki gazowe miały spowodować w tym roku dwie ofiary śmiertelne.

Według amerykańskiego dziennika Trump omawiał w zeszłym tygodniu kwestię ewentualnego „ukarania” Syrii z gen. Johnem Kelly, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Herbertem R. McMasterem oraz sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. Według anonimowego urzędnika w czasie narady nie uzgodniono żadnej akcji zbrojnej, ale założono „monitorowanie” sytuacji w Syrii.

Dyskusje nad ewentualną akcją przeciw syryjskiej armii następują w chwili gdy prowadzi ona skuteczne działania we Wschodniej Gucie, czyli na wschodnich przedmieściach syryjskiej stolicy, Damaszku. Rejon ten od lat był pod kontrolą całej koalicji organizacji islamistycznych, które mogły z niego ostrzeliwać centrum miasta. Według gazety ewentualny atak amerykańskiej armii byłby demonstracją siły nie tylko wobec władz Syrii, ale także wspierającej je militarnie Rosji.

washingtonpost.com/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Jankesi już nawet nie potrzebują mieć konkretnych dowodów by zaatakować Syrię.Zrobią to na podstawie lipnych oskarżeń o ataki gazowe, jakie rzekomo prowadziła armia syryjska.Chociaż do tej pory nie udowodniono ,kto stał za zeszłorocznym atakiem? Cieszmy się pokojem ,bo wkrótce o nim zapomnimy.

  2. Pomona
    Pomona :

    Takie info pojawia się pod presją środowisk żydowskich w USA w celu wywarcia presji na Trumpa. Ale to raczej złudne nadzieje bo są też doniesienia, że Putin wprowadził do Syrii wojska lądowe. Nie zrobiłby tego, gdyby nie był dogadany z Trumpem. Na północy też Amerykanie chyba nie uderzą, bo to ryzyko konfliktu z Turcją, członkiem NATO. Będą dalej jątrzyć po prostu.