Kolejny uczestnik prawyborów kandydata na prezydenta w ramach Partii Demokratycznej ogłasza wycofanie się z rywalizacji.

Jak podała w poniedziałek agencja informacyjna Reutera rezygnację z ubieganie się o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich ma ogłosić Amy Klobuchar. Senator z Minnesoty zajmuje po czterech stanowych prawyborach piąte miejsce wśród pretendentów zdobywszy siedmiu delegatów czyli zdecydowanie mniej niż dwóch czołowych konkurentów – Bernie Sanders (60 delegatów) i Joe Biden (54 delegatów). Klobuchar uzyskała większe poparcie jedynie w czasie prawyborów w New Hamshire gdzie zdobyła prawie 20 proc. głosów co jednak wystarczyło jej tylko do zajęcia trzeciego miejsca w tym stanie.

To będzie trzecia rezygnacja w prawyborach Partii Demokratycznej w ciągu kilku dni. W sobotę z walki o partyjną nominację zrezygnował mało znaczący pretendent Tom Steyer. Jednak wczoraj wycofał się z nich Pete Buttigieg z 17 delegatami zajmujący obecnie trzecie miejsce. Klobuchar ma ogłosić swoją rezygnację we wtorek w Dallas i oficjalnie poprzeć Bidena.

Pisząca o sprawie agencja Reutera podkreśla, że 3 marca to tak zwany “superwtorek” kiedy to prawybory Partii Demokratycznej będą odbywać się aż w 14 stanach – Alabamie, Arkansas, Californi, Colorado, Maine, Massachusetts, Minnesocie, Karolinie Północnej, Oklahomie, Tennessee, Teksasie, Utah, Vermont, i Wirginii. Po zdecydowanym zwycięstwie w Karolinie Południowej na prowadzenie może wyjść wiceprezydent z czasów Baracka Obamy – Joe Biden. Biden jest faworytem centrowych liberałów w partii, którzy widzą w nim główną alternatywę dla prowadzącego obecnie w prawyborach senatora Sandersa, znanego ze zdecydowanie lewicowych poglądów.

We wtorek na scenę prawyborów ma wejść multimiliarder i były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, który dotychczas nie prowadził aktywnej kampanii. Bloomberg również usiłuje pozycjonować się jako liberalny czołowy rywal senatora Sandersa.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply